Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » Dziedzictwo prymasa Hlonda — Mateusz Zbróg

Dziedzictwo prymasa Hlonda

Civitas Christiana

14 listopada 2016 roku kolejnym prelegentem w cyklu poniedziałkowych spotkań i wykładów we wrocławskiej siedzibie Civitas Christiana był pan Mateusz Zbróg, znawca dorobku prymasa Polski kardynała Augusta Hlonda (1881-1948). Postać i myśl x. prymasa wywodzącego się ze zgromadzenia salezjanów – jeszcze kilka lat temu niemal zapomniane – stają się coraz bardziej popularne i szeroko dostępne dzięki publikacjom internetowym. Jego zaufanie do Najświętszej Maryi Panny, która – jak wielokrotnie podkreślał – nie pozostawi narodu polskiego bez opieki, a także umiłowanie modlitwy różańcowej oraz wskazówki odnoszące się do pracy duszpasterskiej są szczególnie inspirujące i ważne współcześnie, w epoce, kiedy Kościół Święty musi zmagać się z największym w całej swojej historii kryzysem.

Podczas prelekcji, prezentując zarys biografii bohatera spotkania, pan Zbróg odniósł się do pomówień, które fabrykowano, aby rzucić cień na postawę zwierzchnika polskiego Kościoła w latach II wojny światowej. W trakcie dyskusji zaznaczył również, że nie są mu znane żadne dokumenty, które mogłyby potwierdzić informację opublikowaną we wrześniu br. przez p. Jana Lecha Skowerę, iż prymas Hlond poparł JKW xięcia Jerzego, wielkiego mistrza Wielkiej Zjednoczonej Loży Anglii, jako kandydata na tron Polski. Znana jest natomiast zdecydowana wrogość x. prymasa wobec wolnomularstwa i wszelkich prądów antykatolickich.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.