Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » Ekonomia pozytywna a normatywna — dr Jakub Bożydar Wiśniewski

Ekonomia pozytywna a normatywna

Koło Naukowe Ekonomii Pozytywnej UWr

Ekonomia jest nauką pozytywną – a więc wolną od wartościowania – nie oznacza to jednak, że jest ona narzędziem normatywnie bezużytecznym. Wręcz przeciwnie, to właśnie jej pozytywny charakter sprawia, że jest szczególnie użyteczna w zakresie logicznego dyscyplinowania zanadto wybujałych normatywnych sugestyj. Z drugiej zaś strony rozwiązania różnych szczegółowych problemów gospodarczych wymagają posiłkowania się określonymi wartościami – i w tym sensie nauki normatywne w istotny sposób uzupełniają czysto ekonomiczne analizy owych problemów, nie pozbawiając tych ostatnich ich pozytywnej natury.

O tych i im pokrewnych kwestiach traktowało wystąpienie pana doktora Jakuba Bożydara Wiśniewskiego wygłoszone 14 stycznia 2020 roku podczas spotkania inaugurującego działalność Koła Naukowego Ekonomii Pozytywnej Uniwersytetu Wrocławskiego. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.