Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » Od klasztoru urszulanek do Instytutu Historycznego UWr. Epizod z dziejów pałacu książąt legnicko-brzeskich (ul. Szewska 49) — dr Łukasz Krzywka

Od klasztoru urszulanek do Instytutu Historycznego UWr. Epizod z dziejów pałacu książąt legnicko-brzeskich (ul. Szewska 49)

Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Historii

Wśród rozproszonych po naszym mieście śladów „monarchistycznego Wrocławia” warto wyróżnić gmach związany z ostatnimi Piastami – pałac xiążąt legnicko-brzeskich przy ulicy Szewskiej. O jego dawnej świetności świadczą herby, które dziś znajdują się w sieni – wejściu do Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Po śmierci ostatniej Piastówny, xiężniczki legnicko-brzeskiej Karoliny (która porzuciła błędnowierstwo swoich przodków), zabudowania przeszły w posiadanie zakonu sióstr urszulanek, a po sekularyzacji ogłoszonej w 1810 r. do pałacu wprowadziła się policja.

O burzliwych dziejach pałacu miłośnikom historii Wrocławia opowiadał historyk sztuki, pan dr Łukasz Krzywka. Spotkanie 24 października 2015 roku zainicjowało nowy cykl „Sobót w Ratuszu”.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania:

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.