Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » Gabriel García Moreno — dwustulecie urodzin prezydenta Ekwadoru — prof. Jacek Bartyzel

Gabriel García Moreno — dwustulecie urodzin prezydenta Ekwadoru

Instytut Dziedzictwa Europejskiego Andegavenum

Bohaterem kolejnego wykładu pana prof. dra hab. Jacka Bartyzela z cyklu „Biografie i ilustracje” stał się Gabriel García Moreno – twórca i przywódca państwa katolickiego, prawnik, trzykrotny prezydent Ekwadoru, męczennik za Wiarę katolicką.

Urodził się w 1821 r., jeszcze jako poddany Korony Hiszpańskiej, z pochodzenia był Kastylijczykiem. Wybierany w wyborach powszechnych na prezydenta – w latach 1861, 1869, 1875 – zdołał doprowadzić do zniesienia niewolnictwa, zlikwidował też korupcję i przywrócił rządy prawa, co przyczyniło się do gospodarczej odbudowy kraju, a także promulgował konkordat pomiędzy Republiką Ekwadoru a Stolicą Apostolską, zapewniając pełną wolność misji duszpasterskiej Kościoła. W trakcie drugiej kadencji ustanowił tymczasową dyktaturę, aby oktrojować konstytucję, która czyniła katolicyzm religią państwową. Za jego rządów nastąpił także rozkwit społeczny i gospodarczy, umożliwiony redukcją podatków i wydatków na administrację: wybudowano pięć dróg w Andach, zbudowano sieć linii kolejowych, rozwinięto usługi pocztowe, rozszerzono sieć telegraficzną i rozbudowano sieć wodociągową.

Trzecią kadencję sprawował przez 36 godzin. Wywołany z modlitwy w stołecznej katedrze, w jej progu został otoczony przez grupę mężczyzn, którzy wznieśli okrzyk: giń wrogu wolności. Siedem uderzeń maczetą wymierzył mu wolnomularski fanatyk Faustyn Rayo; ostatnie słowa zamordowanego brzmiały: Bóg nigdy nie umrze! (Dios nunca muerte!). Zapraszam do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.