Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » „Galeria mody” — dr hab. Piotr Oszczanowski, dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka

„Galeria mody”

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Czy współczesny legitymista ma powód, aby interesować się modą – zarówno tą z dawnych wieków, jak i współczesną? Jak najbardziej. Zwłaszcza wtedy, gdy w takim kontekście wrocławskie Muzeum Narodowe przybliża zwiedzającym m.in. bezcenne zabytki odnoszące się do związków religii i monarchii.

Jak zauważył pan dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum: To moda dzisiaj nam udowadnia, że żyjemy w obłędnym tempie. Kiedyś pewien fason, kreacja, styl ubioru obowiązywały wiekami czy też dziesiątkami lat, dziś zmieniają się w tempie sezonów wiosenno-letnich i jesienno-zimowych. Moda – wyrazem ducha epoki, ale przede wszystkim nas samych. Określająca nasz światopogląd, stosunek do przeszłości, naszą pozycję i aspiracje. Nonszalancka lub zachowawcza, pełna dystynkcji lub prowokacji, oryginalna lub masowa – zawsze jednak stanowiąca „dopełnienie” czy też „opakowanie” samego człowieka. Czyniąca go bardziej wyrazistym, dającym się lepiej zapamiętać, wyrażająca jego nastrój i moment, w którym się znalazł. Na balu, w czasie polowania, przy posiłku lub pracy za biurkiem, wreszcie na spacerze czy w podróży – człowiekowi była potrzebna, aby podkreślić bogactwo i różnorodność form jego życia. Wyzwanie dla kreatorów i dla historyków sztuki. A jeżeli tym ostatnim jest dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka – to też gwarancja wspaniałej, fascynującej i przynoszącej bezmiar wrażeń wystawy. I na taką Państwa bardzo serdecznie zapraszam.

31 maja 2021 roku konferencja prasowa z udziałem dyr. Piotra Oszczanowskiego i pani dr Małgorzaty Możdżyńskiej-Nawotki, kuratorki wystawy Galeria mody, poprzedziła prezentację dziennikarską, w której trakcie przedstawiciele wrocławskich mediów mogli zobaczyć m.in. mozaikowy obraz naszego Pana Jezusa Chrystusa w szatach Basileusa cesarstwa wschodniorzymskiego, wizerunki Najświętszej Maryi Panny czy świętego Wacława. W salach wystaw czasowych Gmachu Głównego odkryjemy też portrety arystokratów i mieszczan oraz średniowieczne artefakty – skontrastowane z dobranymi pod względem kolorów przykładami ubrań modnych w dwudziestym stuleciu.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniami:

Wersja audio

Nagranie wideo

Konferencja prasowa w Muzeum Narodowym (31 V AD 2021) — fot. Adrian Nikiel

Konferencja prasowa w Muzeum Narodowym (31 V AD 2021) — fot. Adrian Nikiel

Nasz Pan Jezus Chrystus jako Basileus (31 V AD 2021) — fot. Adrian Nikiel

Portret xięcia Birona, fragment (31 V AD 2021) — fot. Adrian Nikiel

Święty Wacław (31 V AD 2021) — fot. Adrian Nikiel

Konferencja prasowa w Muzeum Narodowym (31 V AD 2021) — fot. Adrian Nikiel

Konferencja prasowa w Muzeum Narodowym (31 V AD 2021) — fot. Adrian Nikiel

zdjęcia: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.