Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » Historia może być inna, niż się wydaje, czyli o Śląsku w Koronie Czeskiej na przełomie XV i XVI wieku — prof. Bogusław Czechowicz

Historia może być inna, niż się wydaje, czyli o Śląsku w Koronie Czeskiej na przełomie XV i XVI wieku

Organizacja Monarchistów Polskich / Klub Muzyki i Literatury

Nie słabnie zainteresowanie czytelników kolejnymi tomami serii wydawniczej zatytułowanej Idea i państwo. Korona Królestwa Czech w latach 1457-1547 – poświęconej zaledwie dziewięciu dekadom historii krajów współtworzących Koronę Czeską, ale przede wszystkim w fascynujący sposób przybliżającej kształtowanie się legitymizmu mającego złączyć Czechy, Morawy, Śląsk i Łużyce. Kolejne spotkanie autorskie z udziałem pana prof. dra hab. Bogusława Czechowicza – tym razem zorganizowane 27 kwietnia 2019 roku we współpracy z wrocławskim Klubem Muzyki i Literatury – w dużej mierze poświęcone było intrygującemu zagadnieniu: czy Śląsk był częścią Świętego Cesarstwa? Odpowiedź, wbrew wszystkim podręcznikowym schematom wtłaczanym młodzieży w ramach przymusu szkolnego, nie jest wcale oczywista. Nie był to jednak jedyny temat, dzięki któremu zebrani w Klubie miłośnicy historii mogli się przekonać, jak mało wiemy o dziejach Śląska i naszych południowych sąsiadów.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

prof. dr hab. Bogusław Czechowicz (27 IV AD 2019) — fot. Adrian Nikiel

prof. Bogusław Czechowicz w Klubie Muzyki i Literatury

zdjęcie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.