Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » Konserwatywna antropologia Arnolda Gehlena — Tomasz Gabiś

Konserwatywna antropologia Arnolda Gehlena

Organizacja Monarchistów Polskich

Prawie rok po cieszącym się dużym zainteresowaniem wykładzie pana Tomasza Gabisia na temat biografii i twórczości Jana Joachima Schoepsa nadszedł czas na przybliżenie polskiej Prawicy kolejnego niemieckiego myśliciela Kontrrewolucji. Bohaterem spotkania zorganizowanego 16 maja 2014 roku dzięki współpracy z Centrum Edukacji Historycznej Konspira przez Organizację Monarchistów Polskich był Arnold Gehlen (1904-1976), jeden z najbardziej wpływowych filozofów konserwatywnych, którego twórczość poświęcona kondycji ludzkiej stawiana jest obok dorobku naukowego Maxa Schellera i Helmuta Plesnera, autor m.in. wciąż aktualnego dzieła z zakresu filozofii politycznej pt. Moral und Hypermoral. Eine pluralistische Ethik (które — podobnie jak Der Mensch. Seine Natur und Stellung in der Welt — nadal czeka na tłumaczenie na język polski).

Żaden człowiek nie może funkcjonować poza kulturą, instytucjami i społeczną hierarchią. Wykład pana Tomasza Gabisia pozwolił na przypomnienie o trwałości tak „niewygodnych” w demoliberalnej nierzeczywistości pojęć, jak samodyscyplina, rozwaga, wychowanie, rygor i trening moralny.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania:

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.