Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » Konstytucja — jaka, dla kogo? — debata konstytucyjna

Konstytucja — jaka, dla kogo?

Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego / Klub Muzyki i Literatury

Demokraci różnych obrządków spierają się o właściwą interpretację Konstytucji RP. W tym samym czasie potomkowie posłów na Sejm Wielki (1788-1792) rozmawiają już o przyszłym ustroju, który może się wyłonić po obecnym chaosie ludowładztwa. Oczywiście to wciąż początek dyskusji z udziałem przedstawicieli stanu drugiego i znakomitych humanistów. Jak bowiem zauważył w drugiej części wrocławskiego spotkania (głosy z sali) jeden z liderów środowiska monarchistycznego w Polsce, Adrian Nikiel – poruszane są różne zagadnienia historyczne i współczesne, prawne i politologiczne, ale wciąż nie wiadomo, z jakiej teologii politycznej czerpać będą twórcy nowej ustawy zasadniczej (i czy na pewno będzie to teologia katolicka?). Na razie jednak trwa wstępna, swobodna dyskusja, w której ramach specjaliści z różnych dziedzin rodzimej nauki dzielą się swoimi przemyśleniami, myślami wybiegając i w przeszłość, i w przyszłość. Pierwsza debata konstytucyjna zorganizowana została jesienią ubiegłego roku w Zamku Królewskim w Warszawie.

W dyskusji, która 23 lutego 2019 roku odbyła się w Klubie Muzyki i Literatury, na zaproszenie Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego udział wzięli panowie: dr hab. Tadeusz Marczak, prof. AWL (Wydział Nauk o Bezpieczeństwie, Akademia Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu); dr hab. Piotr Szymaniec, prof. PWSZ (Instytut Społeczno-Prawny, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu); dr hab. Artur Ławniczak (Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii, Katedra Prawa Konstytucyjnego, Uniwersytet Wrocławski); dr hab. Marcin Kwiecień (Wydział Prawa i Administracji, Katedra Powszechnej Historii Państwa i Prawa, Uniwersytet Jagielloński); dr hab. Robert Alberski, prof. UWr (Wydział Nauk Społecznych, dyrektor Instytutu Politologii, Zakład Systemów Politycznych i Administracyjnych, Uniwersytet Wrocławski). Spotkanie prowadził pan Andrzej Iwicki, członek Senatu SPSW, a otworzyli je panowie: Ryszard Sławczyński (dyrektor Klubu Muzyki i Literatury), Piotr Biliński (marszałek SPSW) oraz Janisław Muszyński (prezes Dolnośląskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego).

Zapraszamy do wysłuchania nagrania:

Tadeusz Marczak, Artur Ławniczak, Andrzej Iwicki — fot. Adrian Nikiel

Tadeusz Marczak, Artur Ławniczak, Andrzej Iwicki, Piotr Biliński, Marcin Kwiecień, Robert Alberski, Piotr Szymaniec — fot. Adrian Nikiel

Tadeusz Marczak, Artur Ławniczak, Andrzej Iwicki — fot. Adrian Nikiel

Tadeusz Marczak, Artur Ławniczak, Andrzej Iwicki, Marcin Kwiecień, Robert Alberski, Piotr Szymaniec — fot. Adrian Nikiel

zdjęcia: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.