Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » Kreacja kreacji pieniądza, czyli o spornych kwestiach wokół mechanizmu transmisji pieniężnej — dr Mateusz Machaj

Kreacja kreacji pieniądza, czyli o spornych kwestiach wokół mechanizmu transmisji pieniężnej

Koło Naukowe Myśli Wolnościowej „Praxis” / Klub Austriackiej Szkoły Ekonomii

Tworzenie przez banki pieniądza i kredytu jest jednym z najistotniejszych czynników makroekonomicznych. Mimo ogólnej zgody co do jego wagi teoretycy spierają się, jak przebiega ten proces. Czy banki mogą swobodnie kreować pieniądze? Czy korzystają z zaoszczędzonych środków? Jaką rolę odgrywa w tym bank centralny? W jaki sposób kreacja pieniądza zmienia czynniki realne? Czy mnożnik kreacji pieniądza (powszechny w wielu podręcznikach) dobrze oddaje istotę tworzenia pieniędzy? Tym zagadnieniom poświęcony był wykład pana dra Mateusza Machaja, fundatora Instytutu Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa, adiunkta na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, autora licznych prac naukowych poświęconych wolności gospodarczej.

Spotkanie na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu odbyło się 31 maja 2017 roku. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.