Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » Kultura muzyczna klasztoru premonstratensów na Ołbinie we Wrocławiu od XVI do XVIII wieku — Aleksandra Wróblewska

Kultura muzyczna klasztoru premonstratensów na Ołbinie we Wrocławiu od XVI do XVIII wieku

Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Historii

Opactwo świętego Wincentego na Ołbinie – jego historia to wytrwale wypełniana biała plama w dziejach stolicy Śląska – wciąż fascynuje miłośników przeszłości Wrocławia. Również dalsze losy premonstratensów, którzy po rozbiórce zabudowań opactwa w 1529 roku zostali przesiedleni do pofranciszkańskiego klasztoru świętego Jakuba na lewym brzegu Odry, wymagają badań. Jak się okazuje, są postaci niewątpliwie ważne dla środowiska zakonnego, o których niemal nic nie wiemy. Dzięki pracy wrocławskich naukowców ten stan rzeczy może jednak się zmienić.

Podczas spotkania 17 grudnia 2019 roku pani mgr Aleksandra Wróblewska, doktorantka w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego, przedstawiła niezwykle interesujący aspekt życia klasztornego – jego kulturę muzyczną, której bardzo ważnym elementem był śpiew chorałowy. Wśród twórców pojawiających się w źródłach zakonnych można wskazać zarówno wybitnych kompozytorów, jak i autorów czekających na odkrycie – najlepiej do tej pory poznanego Engelberta Frömela oraz niemal anonimowych: Andreasa Gölnera i Gerlacusa Gottwalda. Być może odpowiedzi na pytania związane z ich biografiami pojawią się wraz z postępami kwerendy archiwalnej w śląskich klasztorach.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem o obecnym stanie badań:

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.