Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » „Jaroslav Vonka. Kuźnia wyobraźni” — konferencja prasowa
Odnalezienie domu Jarosława Vonki w Sobótce, gdzie artysta spędził lata 1935–1945, zainspirowało muzealników z Wrocławia i Sobótki do przygotowania wystawy jego twórczości. W Muzeum Ślężańskim pokazane zostaną charakterystyczne figurki autorstwa Vonki, świecznik oraz krata pochodząca z domu w Sobótce. Organizatorzy zapraszają również do spaceru po Sobótce śladami mistrza.
Jarosław Vonka (1875–1952) to jeden z najoryginalniejszych artystów działających na Dolnym Śląsku w pierwszej połowie XX w. Jego często nazbyt jednostronnie kwalifikowany dorobek wydaje się dziś jednym z ciekawszych zjawisk w sztuce tego okresu. Postać Vonki, niemal zupełnie zapomniana po roku 1945, jest dziś stopniowo wydobywana z cienia. Rekonstrukcja artystycznej spuścizny, zachowanej fragmentarycznie w zbiorach muzealnych, przestrzeni miejskiej oraz w rękach prywatnych, a także uzyskanie dostępu do prywatnego archiwum listów, notatek i rysunków, pozwalają dziś zobaczyć osobę profesora Vonki dużo wyraźniej i dostrzec ambitnego, wszechstronnego twórcę o szerokich horyzontach artystycznych, mistrza wszelkich technik pracy w metalu. W ciągu ponad czterdziestu lat twórczej pracy Jarosław Vonka stał się inicjatorem odnowy kowalstwa artystycznego, stawiając czoło jego wielkim osiągnięciom z doby renesansu i baroku. Zaadaptował nowoczesne stylistyki secesji, symbolizmu, art déco, surrealizmu i ekspresjonizmu, tworząc indywidualny styl, odpowiadający wymogom epoki, a rozmiar jego artystycznego dorobku, pomimo powojennych strat i zaniedbań, wywołuje dziś respekt i zastanowienie.
– W latach 30. XX w. po dojściu do władzy narodowych socjalistów sześćdziesięcioletni wówczas Vonka zaczął myśleć o emeryturze i wyprowadzeniu się z Wrocławia – mówi pan Jacek Witecki, kurator wystawy. – W 1934 r. kupił niewielki dom w Sobótce, gdzie po zakończeniu pracy we wrocławskiej Miejskiej Szkole Rzemiosł zamierzał znaleźć spokój z dala od zgiełku i problemów wielkiego miasta. Rok później dom był już gotowy, a w obszernym ogrodzie powstała artystyczna pracownia, wyposażana w nowoczesny sprzęt do pracy w metalu. Po zakończeniu prestiżowych prac we wrocławskim ratuszu i w berlińskim Haus des Deutchen Handwerks profesor ostatecznie opuścił Wrocław, przekazując prowadzenie klasy kowalstwa artystycznego swojemu uczniowi Williemu Tscherneckowi, i przeniósł się do Sobótki.
Na wystawie pokazane zostaną dzieła Jarosława Vonki ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, takie jak słynna figura Ogrodnika, znana także jako Drzewo życia z ok. 1930 r., czy wielki świecznik z figurą św. Elżbiety z 1934 r., oraz wypożyczone z Muzeum Miedzi w Legnicy rzeźby symbolicznych postaci, wykonane z brązu. Ekspozycję wzbogaci kolekcja oryginalnych publikacji, w tym własnej książki artysty prezentującej jego twórczość, ze zbiorów biblioteki Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
– Vonka w Sobótce to coś więcej niż zwykła wystawa – mówi pan Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. – To uwieńczenie pewnej fascynującej i obfitującej w liczne niespodzianki przygody, którą dzięki otwartości społeczności Sobótki wspólnie przeżyliśmy w 2020 i 2021 r. Odnalezienie domu tego wybitnego artysty metalu, profesora klasy kowalstwa artystycznego wrocławskiej Miejskiej Szkoły Rzemiosł w malowniczym mieście u podnóży góry Ślęży, było wielkim przeżyciem. Nigdy by do tego nie doszło, gdyby nie nasza współpraca, a co za tym idzie: ogromna wdzięczność dla pani Moniki Szimy-Efinowicz, dyrektorki Muzeum Ślężańskiego w Sobótce, oraz pana Michała Hajdukiewicza, dyrektora Ślężańskiego Ośrodka Kultury w Sobótce. To właśnie z nim dane nam było odkrywać fakty, o których nie mieliśmy wcześniej pojęcia; docierać do miejsc, które skrywały przez długie dziesięciolecia swoje tajemnice. Wiedza i znajomość Sobótki pana Michała Hajdukiewicza okazała się dla całego tego przedsięwzięcia bezcenna. Nie doświadczylibyśmy tej radości przebywania w miejscu, w którym żył i tworzył Jaroslav Vonka w Sobótce, gdyby nie ogromna życzliwość pani Anny Garbowskiej.
– Jaroslav Vonka otwiera przed nami inną, nieznaną Sobótkę – mówi pani Monika Szima-Efinowicz, dyrektorka Muzeum Ślężańskiego w Sobótce. – To tu artysta osiedlił się w 1935 r., u szczytu życiowego sukcesu. Znalazł dom, przyjaciół i miejsce do tworzenia swojego czasem fantastycznego, a czasem realistycznego świata „w kuźni wyobraźni”. Z pewnością zachwycił się klimatem tamtej, przedwojennej Ziemi Ślężańskiej. Tak jak dziś dla wielu, Sobótka budzi sentyment i pragnienie, by tu żyć. Zapewne kryje jeszcze wiele tajemnic związanych z artystą. By zrozumieć Jaroslava Vonkę – kowala własnego losu – trzeba przyjechać tu, do Sobótki, miejsca, które wybrał on sam. W urokliwym Muzeum Ślężańskim jego dzieła nabiorą nowego znaczenia. I w tę podróż państwa zapraszam.
Nie lada atrakcję przygotowali dla dziennikarzy organizatorzy wystawy, którzy po konferencji prasowej zaprosili swoich gości na spacer przez Sobótkę śladami artysty. Dom, w którym mieszkał Jarosław Vonka, jego dzieła zachowane w Rynku, Muzeum Ślężańskie, po drodze zaś inne ślady po pruskiej Sobótce i mieszkających w niej twórcach – te miejsca sprawiają, że warto odwiedzić dolnośląskie miasto nie tylko w trakcie prezentacji przenikniętych tajemniczą symboliką prac.
W konferencji prasowej 16 lipca 2021 r. w Regionalnym Centrum Kultury Słowiańskiej/Ślężańskim Ośrodku Kultury udział wzięli: pan Michał Hajdukiewicz, pani Monika Szima-Efinowicz, pani Łucja Wojtasik-Seredyszyn, pan Jacek Witecki i pan Piotr Oszczanowski.
Jaroslav Vonka. Kuźnia wyobraźni
21 lipca – 5 września 2021 roku. Wernisaż: 18 lipca, godz. 15.00, Muzeum Ślężańskie w Sobótce, ul. Świętego Jakuba 18.
Kurator wystawy: Jacek Witecki (MNWr). Organizatorzy: Muzeum Narodowe we Wrocławiu i Muzeum Ślężańskie w Sobótce.
konferencja prasowa
przed domem Jarosława Vonki
ogród przy domu Jarosława Vonki
dom Jarosława Vonki
ogród przy domu Jarosława Vonki
krata autorstwa Jarosława Vonki
pomnik ku czci twórców ślężańskich
krata autorstwa Jarosława Vonki
krata autorstwa Jarosława Vonki (detal)
krata autorstwa Jarosława Vonki (detal)
Rynek w Sobótce
Urząd Miasta i Gminy Sobótka
Rynek
kościół pw. św. Jakuba
kolumna maryjna przy kościele pw. św. Jakuba
ul. Świętego Jakuba
Muzeum Ślężańskie
Jarosłav Vonka. Kuźnia wyobrażni
krata okienna (ok. 1935; detal)
świecznik z figurą św. Elżbiety (1934)
Muzeum Ślężańskie
Muzeum Ślężańskie
odkrywcy dzieł Jarosława Vonki i organizatorzy wystawy
zdjęcia: Adrian Nikiel i Muzeum Narodowe we Wrocławiu