Jesteś tutaj: Multimedia » Muzyka » OAS veille, OAS vaincra — Lord Kula

OAS veille, OAS vaincra

Lord Kula

29 grudnia 2005 roku – siedem lat temu – w wieku 93 lat zmarł pułkownik Piotr Chateau-Jobert (alias Conan), wybitny francuski oficer, praktyk i teoretyk Kontrrewolucji, weteran II wojny światowej, wojny w Indochinach – i wojny w Algierii. Chateau-Jobert byłby po prostu jednym z wielu francuskich żołnierzy, którzy niejedno przeżyli (co oczywiście także wiele znaczy), gdyby nie fakt, że w latach 60-tych zdecydował się przyłączyć do Organizacji Tajnej Armii (OAS), a więc wypowiedzieć posłuszeństwo generałowi de Gaulle’owi i demokratycznym władzom Francji, które zdradziły sprawę Algierii Francuskiej. Chateau-Jobert był jednym z tych działaczy OAS, którzy reprezentowali kierunek najbardziej katolicki, monarchistyczny, legitymistyczny.

Nie cała OAS taka była: znalazło się w niej miejsce także dla narodowych rewolucjonistów, chadeków (sic!), a nawet kryminalistów (jak Albert Spaggiari czy Jakub Mesrine). Mimo tego kilkuletnia aktywność OAS pozostaje bodaj ostatnią na gruncie europejskim „epopeją kontrrewolucyjną”. Nawiązując do rocznicy śmierci płk Chateau-Joberta, zachęcamy czytelników do głębszego zapoznania się zarówno z historią OAS, jak i z motywacjami uczestników tego zrywu (a byli to m.in. Robert Martel, Jan Maria Bastien-Thiry, Roger Degueldre, Raul Salan i wielu innych) – oraz z jego podłożem ideowym. Mamy nadzieję, że w bojowy nastrój wprowadzi Państwa poniższy materiał audio-video. Fragmenty filmowe przedstawiają gorące dni konającej Algierii Francuskiej (w tym słynny „pucz generałów”), podkładem muzycznym jest natomiast dedykowana OAS kompozycja militarno-industrialna, w której usłyszeć można m.in. głosy Jana Jakuba Susiniego i gen. Maurycego Challe’a.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.