Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » Mecenat artystyczny rycerskiej rodziny von Schaffgotsch — mgr Justyna Chodasewicz

Mecenat artystyczny rycerskiej rodziny von Schaffgotsch

Muzeum Miedzi w Legnicy

24 października 2014 roku w barokowym gmachu legnickiej Akademii Rycerskiej – powołanej decyzją cesarza Józefa I – odbył się kolejny z wykładów towarzyszących znakomitej wystawie pt. Rycerze wolności – Strażnicy praw. Szlachta na Śląsku w średniowieczu i czasach nowożytnych (czynnej jeszcze do 9 listopada). Pani mgr Justyna Chodasewicz, historyk sztuki, przedstawiła Mecenat artystyczny rycerskiej rodziny von Schaffgotsch w XVI wieku. Oczywiście godzinne spotkanie nie mogło objąć wszystkich zasług i dokonań tej śląskiej rodziny szlacheckiej, lecz prelegentka skupiła się na wybranych fundacjach i dziełach sztuki, które powstały w kręgu mecenatu Schaffgotschów w latach decydujących o przyszłej potędze i zamożności rodu. Rodu, przypomnijmy, po kądzieli będącego także gałęzią śląskich Piastów.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania:

Pentaptyk (detal) — fot. Adrian Nikiel

fragment pentaptyku z herbem rodziny Schaffgotsch

zdjęcie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.