Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » „Markus von Gosen (1913–2004). Z miłości do zwierząt i sztuki” — dr Maciej Łagiewski

„Markus von Gosen (1913–2004). Z miłości do zwierząt i sztuki”

Muzeum Miejskie Wrocławia

Krótka prezentacja dziennikarska poprzedziła otwarcie wystawy w Pałacu Królewskim, kolejnej, która pozwala wrocławianom i odwiedzającym Wrocław turystom uświadomić sobie, jak ważnym ośrodkiem sztuki było nasze miasto. Jak podkreślał dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia, pan dr Maciej Łagiewski, Światowy Dzień Zwierząt stał się okazją, by zaprezentować jednego z najoryginalniejszych twórców, którego dzieła do dziś budzą zachwyt warsztatową biegłością i wzruszającą tematyką.

Marek von Gosen był niezrównanym portrecistą świata zwierząt. W jego barwnych litografiach pobrzmiewa wielka fascynacja różnorodnością świata fauny. Portretował zwierzęta lądowe, wodne oraz ptaki. Przedstawiał je z niezwykłą, niemal naukową wiernością oraz wyjątkową wrażliwością, łącząc realizm z wyrazistą, dekoracyjną, malarską formą. Jako wnikliwy obserwator natury, nie stronił od wyszukanych kompozycyj nadających jego pracom niezwykły nastrój. Wiele czasu spędził na gromadzeniu informacyj o swoich modelach oraz na ich obserwacji. Już w młodzieńczych latach często szkicował mieszkańców wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Artysta udowodnił, że można czerpać radość z obcowania z naturą, nie niszcząc jej.

Ekspozycja jest kompletnym pokazem graficznej twórczości tego artysty. Na wystawie otwartej 4 października 2018 roku można podziwiać także rysunki i akwarele von Gosena oraz gobeliny autorstwa jego żony Jadwigi, utkane na podstawie projektów męża.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Markus von Gosen, Koty w piwnicy, 1950, linoryt, własność prywatna

Markus von Gosen – artysta i miłośnik zwierząt

Artysta urodził się 8 listopada 1913 roku we Wrocławiu, w rodzinie o bogatych tradycjach artystycznych. Jego dziadkowie byli znanymi malarzami, ojciec zaś, Teodor von Gosen, cenionym rzeźbiarzem i wieloletnim profesorem Królewskiej Szkoły Sztuki i Rzemiosła Artystycznego we Wrocławiu (późniejszej Akademii). Marek po ukończeniu Gimnazjum Św. Ducha rozpoczął studia w Miejskiej Szkole Sztuki i Rzemiosła Artystycznego. Jego nauczycielem został wówczas Ludwik Piotr Kowalski. Ten znany malarz zaszczepiał u swoich studentów zainteresowanie nowymi kierunkami w sztuce, a także namawiał ich do malowania zwierząt, uważając, że stanowią bardzo ciekawy temat dla twórczych poszukiwań. Choć Marek von Gosen już wcześniej często rysował zwierzęta, a także z pasją fotografował ptaki latające nad Odrą czy milickimi stawami, prawdopodobnie to właśnie podczas nauki u Kowalskiego bliżej zainteresował się tematyką zaczerpniętą ze świata fauny. Mimo to przez kilka lat właściwie się nią nie zajmował, po kolejnym etapie studiów w Monachium wrócił do rodzinnego miasta, gdzie projektował witraże i mozaiki m.in. do tutejszych kościołów. W 1943 roku poślubił Jadwigę Heim, córkę znanego wrocławskiego architekta Pawła Heima. Po wojnie zamieszkali w Prien nad Chiemsee, gdzie na dobre rozkwitła animalistyczna pasja Marka von Gosena. O zwierzętach wiedział dużo, miał bogatą bibliotekę książek z dziedziny zoologii, ale przede wszystkim opierał się na własnych obserwacjach. Sam hodował różne gatunki ptaków i ryb, po domu nieustannie biegały liczne koty i psy. Wybierał się na długie spacery, by obserwować dzikie zwierzęta, wszędzie, gdzie wyjeżdżał, odwiedzał ogrody zoologiczne i muzea historii naturalnej. Najbardziej interesowało go jednak pokazywanie zwierząt w ich naturalnym środowisku, na wolności. W tym celu pojechał do Afryki i na Bałkany, a w delcie Dunaju i Alpach obserwował ptaki. Zmarł 20 listopada 2004 roku w Prien, nigdy jednak nie zapomniał o swoim rodzinnym mieście, Wrocław odwiedzał wielokrotnie. Z sentymentem wspominał swoje młodzieńcze wyprawy do tutejszego ogrodu zoologicznego.

Markus von Gosen, Para okapi, 1953, linoryt, własność prywatna

Markus von Gosen, Młode tygrysy, 1969, litografia, własność prywatna

zdjęcia: Muzem Miejskie Wrocławia

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.