Jesteś tutaj: Multimedia » Galerie zdjęć » Monachijski Pałac Nymphenburg – rezydencja Wittelsbachów — Elżbieta Fazel

Monachijski Pałac Nymphenburg – rezydencja Wittelsbachów

fot. Elżbieta Fazel

Pałac Nymphenburg (niem. Schloss Nymphenburg) w Monachium, stolicy Królestwa Bawarii, to letnia rezydencja Wittelsbachów. W latach 60. XVII wieku teren przyszłego kompleksu pałacowo-ogrodowego został podarowany przez elektora Ferdynanda Marię Wittelsbacha małżonce Henrietcie Adelajdzie. Znajdował się tam wówczas tylko niewielki zameczek, zwany zamkiem nimf. Prace nad nowym zamkiem letnim rozpoczął w 1664 boloński architekt Augustyn Barelli. W 1702 roku na polecenie elektora Maksymiliana II Emanuela pałac został przebudowany – dobudowano do niego pawilony boczne z galeriami, stajnie dworskie, a także zwiększono obszar ogrodu. Nymphenburg stał się oficjalną rezydencją elektora i jego dworu.

Do najpiękniejszych obiektów w zespole pałacowym należą m.in. Sala Lustrzana oraz Galeria Piękności – z portretami najpiękniejszych dam ówczesnej epoki. Współcześnie pałac i jego otoczenie uważany jest za jedno z najpiękniejszych tego typu miejsc w Europie.

Wittelsbachowie to jedna z najstarszych dynastii niemieckich, władcy Bawarii i Palatynatu Reńskiego. Trzykrotnie zdobywali tron władców Niemiec. Zasiadali przejściowo na tronach Brandenburgii, Szwecji, Danii, Węgier, Czech, Grecji, w średniowieczu byli także hrabiami Holandii, Hainaut i Zelandii. Od 1919 roku Wittelsbachowie są królami Anglii, Szkocji i Irlandii.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.