Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » Władca mórz na placu Nowy Targ — dzieje i symbolika wrocławskiej fontanny Neptuna — Tomasz Sielicki

Władca mórz na placu Nowy Targ — dzieje i symbolika wrocławskiej fontanny Neptuna

Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Historii

Czy fontanna i posąg Neptuna mogą jeszcze powrócić na plac Nowy Targ – miejsce podlegające po II wojnie światowej radykalnym przekształceniom? Dyskusja wokół nieistniejącego dziś dzieła sztuki wciąż absorbuje wrocławian. Nie dziwi zatem wysoka frekwencja 4 października 2022 roku na pierwszym „postpandemicznym” spotkaniu Wrocławskiego Towarzystwa Miłośników Historii. Prelegentem był pan Tomasz Sielicki, znany Czytelnikom Portalu Legitymistycznego z wielu wystąpień – który znalazł czas na wygłoszenie obszernego wykładu, mimo że już następnego dnia bronił pracy doktorskiej. Wśród zagadnień poruszonych podczas spotkania szczególne znaczenie ma informacja o sensacyjnym odkryciu dokonanym przez mówcę na terenie gminy Syców. To właśnie tam, w Wielowsi, znajdowały się fragmenty rzeźby, odnośnie do których można domniemywać, że są pozostałościami pierwotnego, barokowego Jurka z widłami. Wbrew rozpowszechnionej opinii podczas oblężenia Twierdzy Wrocław w 1945 r. zniszczony został nie barokowy, lecz dziewiętnastowieczny wariant słynnego symbolu naszego miasta i jego samorządu.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

Fontanna Neptuna

Fontanna Neptuna

Nowy Targ 1906

Odkrycie w Wielowsi

Wielowieś

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Tomasza Sielickiego i serwisu fotopolska.eu.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.