Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » O zamachu na cesarza Wilhelma w Breslau 16 listopada 1900 r. — dr Grzegorz Sobel, dr hab. Joanna Nowosielska-Sobel, prof. UWr

O zamachu na cesarza Wilhelma w Breslau 16 listopada 1900 r.

Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Historii

16 listopada 1900 roku mógł zapisać się w historii Niemiec zbrodnią, która zmieniłaby znany nam bieg dziejów. Dziś jednak wiadomo, że po wydarzeniach, które rozegrały się przed wrocławskim hotelem Germania, pozostały jedynie dyskusje o właściwej opiece nad osobami zmagającymi się z zaburzeniami psychicznymi ‒ oraz pierwsza fotografia, która dla potomnych utrwaliła akt terroru, samą chwilę zamachu1.

Tego dnia do Wrocławia przybył pociągiem ze Żmigrodu król Prus Wilhelm II, znany również jako cesarz niemiecki. Ten ostatni tytuł, będący kolejnym potwierdzeniem smutnej prawdy, że Hohenzollernowie mają problem z legitymizmem, nie znajduje oczywiście żadnego uzasadnienia w historii i tradycjach ustrojowych krajów niemieckojęzycznych – znających jedynie królów niemieckich i cesarzy rzymskich.

Przejazd monarchy spod Dworca Głównego na posiłek w garnizonie kirasjerów na Borku został zakłócony groteskową wręcz próbą mordu. Cierpiąca na urojenia i przekonana, że władca pragnie ją zabić, Selma Schnapka, wybiegła przed szpaler poddanych i cisnęła siekierę w stronę powozu, którym podążali Wilhelm II i przyszły xiążę Saxonii-Meiningen Bernard III (panujący w latach 1914‒1928). Nikt nie odniósł obrażeń i nie jest nawet pewne, czy król Prus dostrzegł ten atak. Konsekwencje tej chwili są już jedynie przypisem do historii psychiatrii oraz rozważań o podatności opinii publicznej na najbardziej fantastyczne plotki.

O tym szczególnym splocie wydarzeń mogli posłuchać uczestnicy prelekcji, którą przygotował pan dr Grzegorz Sobel. Autorowi towarzyszyła – i odczytała jego wystąpienie – żona, pani dr hab. Joanna Nowosielska-Sobel, prof. UWr. Spotkanie Wrocławskiego Towarzystwa Miłośników Historii odbyło się 19 listopada 2024 roku. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo


1 Za zwrócenie uwagi na fotografię autorstwa Edwarda Schindlera dziękujemy pani Beacie Perdek — redakcja Portalu Legitymistycznego.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.