Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » Program obchodów rocznicy 11 lipca 1943 roku — Stanisław Srokowski, Halszka Bielecka, Adam Rogut

Program obchodów rocznicy 11 lipca 1943 roku

Akademia Patriotów / Dolnośląska Inicjatywa Narodowa / Federacja dla Rzeczypospolitej / Ruch Narodowy

Środowisko Kresowian, a także wrocławskie stowarzyszenia wolnościowe i narodowe jak co roku zapraszają 11 lipca na obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ukraińskiego Ludobójstwa. Ich częścią stanie się konferencja popularnonaukowa w Dworze Polskim, która będzie okazją do całościowego, wieloaspektowego spojrzenia na dziedzictwo kresowe na terenie Dolnego Śląska. Po jej zakończeniu przez centrum Wrocławia przejdzie Marsz Milczenia. 4 lipca 2019 roku podczas konferencji prasowej w Rynku troje prelegentów – pani Halszka Bielecka oraz panowie Stanisław Srokowski i Adam Rogut – zaprezentowało program uroczystości.

W programie konferencji Kresowianie na Dolnym Śląsku przewidziano wystąpienia:

1. Udział Kresowian w odbudowie nauki i kultury we Wrocławiu – pan Stanisław Srokowski (Narodowe Forum Kresowe)

2. Organizacje kresowe na Dolnym Śląsku – pan Michał Maksim (Młodzież Wszechpolska)

3. Pomniki kresowe na Dolnym Śląsku – pan Adam Rogut (Federacja dla Rzeczypospolitej)

4. Madonny Kresowe, obrazy świętych, ołtarze, sakralna kultura materialna przywieziona z Kresów – pani Teresa Sutowicz (Obóz Narodowo-Radykalny)

5. Arcybiskup Andrzej Szeptycki: patriota czy zbrodniarz? Postawa duchownego wobec zbrodni ludobójstwa na Kresach – pani Halszka Bielecka (stowarzyszenie Zdrowy Rozsądek)

6. Akademicki ruch kresowy – pan Mikołaj Golema (Polska Korporacja Akademicka Cresovia Leopoliensis)

7. Książki i czasopisma kresowe autorów i wydawców wrocławskich (lub dolnośląskich) – pan Tomasz Zieliński (Ruch Narodowy)

8. Obyczaje kresowe, kuchnia kresowa na Dolnym Śląsku – pan Zbigniew Jarząbek (Akademia Patriotów)

11 lipca obchodzimy uroczyście Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ukraińskiego Ludobójstwa. Przypomnijmy, skąd się wzięła ta data. Pierwszym województwem w II RP zaatakowanym przez bandy z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów było województwo tarnopolskie. Stało się to 17 września 1939 r., kiedy Sowieci napadli na Polskę i nastąpił czwarty rozbiór naszego kraju. Ukraińcy uderzyli wtedy na trzy powiaty tego województwa, mordując polskich mieszkańców z okolic Brzeżan, Podhajec i Buczacza. I to był początek ukraińskiego ludobójstwa na masową skalę. Dla polskiej ludności Wołynia najstraszliwszym, czarnym rokiem śmierci był rok 1943. W tym roku bowiem rozwinęły się w całej pełni ukraińskie zbrodnie na tych ziemiach. Apogeum ludobójstwa przypadło na 11 lipca 1943 r., na niedzielę, kiedy ukraińscy terroryści wymordowali w jednym tylko dniu 99 miejscowości, a ofiarami zbrodni padło około 10 tysięcy naszych rodaków. Uczcijmy godnie pamięć wszystkich 200 tysięcy wymordowanych przez bandy UPA Polaków, którzy w większości leżą w dołach śmierci, bez należytego chrześcijańskiego pochówku.

Stanisław Srokowski

W siedemdziesiątą szóstą rocznicę ukraińskich zbrodni bądźmy solidarni z ofiarami ludobójstwa. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

Adam Rogut, Halszka Bielecka, Stanisław Srokowski, 4 VII AD 2019 — fot. Adrian Nikiel

Adam Rogut, Halszka Bielecka, 4 VII AD 2019 — fot. Adrian Nikiel

zdjęcia: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.