Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » Otwarcie skrzyń przed wystawą „Rodzina Brueghlów. Arcydzieła malarstwa flamandzkiego”

Otwarcie skrzyń przed wystawą „Rodzina Brueghlów. Arcydzieła malarstwa flamandzkiego”

Muzeum Miejskie Wrocławia

19 lipca 2013 roku dziennikarze wrocławskich mediów wzięli udział w nietypowym wydarzeniu muzealnym – publicznym otwarciu skrzyń zawierających obrazy, które w przyszłym tygodniu będzie można podziwiać na wystawie Rodzina Brueghlów. Arcydzieła malarstwa flamandzkiego. Zgromadzeni mieli okazję zobaczyć kilka dzieł, w tym prezentowany po raz pierwszy w Polsce obraz Hieronima Boscha Siedem grzechów głównych. Jego obecną wartość na rynku dzieł sztuki szacuje się na 16 milionów euro.

Jednak to nie zawrotne ceny decydują o wartości tej wystawy, tylko znaczenie prezentowanych na niej dzieł w historii malarstwa europejskiego XVI, XVII i początków XVIII wieku. Twórczość Flamandów to istotna tradycja i niewyczerpany potencjał kultury europejskiej. Odwiedzających wrocławski Pałac Królewski zainteresuje też zapewne wspólne dzieło Jana Brueghela Starszego i Piotra Pawła Rubensa pt. Madonna z Dzieciątkiem otoczona girlandą kwiatów. Wśród innych bezcennych prac wymienić należy mistrzowskie Zmartwychwstanie Piotra Bruegla Starszego oraz Wieżę Babel Marcina van Valckenborcha i Henryka van Cleve.

Z dziennikarzami spotkały się kuratorki wystawy, pani dr Serena Baccaglini i pani Monika Burian Jourdan. Dla naszych Czytelników po raz kolejny przygotowaliśmy relację „live” ze spotkania z mediami. Zapraszamy do wysłuchania nagrania:

Prezentacja w Pałacu Królewskim (fot. Adrian Nikiel)

Prezentacja w Pałacu Królewskim (fot. Adrian Nikiel)

zdjęcia: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.