Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » Polskie dzieci w drodze z Syberii przez Persję — prof. Henryk Kasprzak

Polskie dzieci w drodze z Syberii przez Persję

Civitas Christiana

Do wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej ofiarą sowieckich zbrodniarzy padło około 370 tysięcy polskich dzieci deportowanych na Syberię i w inne rejony Archipelagu GUŁag. Wiele z nich zmarło, nie doczekawszy się ogłoszonej 12 sierpnia 1941 roku „amnestii” za niepopełnione przestępstwa przeciwko „ojczyźnie światowego proletariatu”. Dzieci objęte tym aktem trafiały w trakcie być może największej – jak zauważył prowadzący spotkanie pan Piotr Sutowicz – w latach II wojny światowej akcji humanitarnej do kilku perskich miast. Stamtąd były transportowane do Indyj, Nowej Zelandii, wschodniej i południowej Afryki oraz na kontynent amerykański.

W Azji Środkowej, Persji i na półkuli południowej pozostały polskie groby. Z dziejowej sceny schodzą ostatni przedstawiciele pokolenia wyrwanego przez bolszewicką przemoc z ziem wschodnich Rzeczpospolitej. Ich ślady zbiera i losy dokumentuje pan prof. dr hab. inż. Henryk Kasprzak, autor prezentacji, którą mogliśmy zobaczyć we wrocławskiej siedzibie Civitas Christiana 25 marca 2019 roku.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania:

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.