Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » „Portret damy” — konferencja prasowa

„Portret damy” — prezentacja odzyskanego obrazu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Czy Portret damy to autoportret Aimée Zoé Lizinki de Mirbel, malarki dworu króla Francji i Nawarry Ludwika XVIII? Jest to bardzo prawdopodobne – tak brzmiała konkluzja sensacyjnych ustaleń, które dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, pan dr hab. Piotr Oszczanowski, ogłosił 21 marca 2017 roku podczas konferencji prasowej. Niezwykłej urody miniatura wzbogaciła wrocławskie zbiory.

Po drugiej wojnie światowej losy tego zaginionego zabytku doby romantyzmu pozostawały nieznane aż do września 2013 r., kiedy to Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odnalazło obraz na stronie internetowej poświęconej miniaturom. Resort kultury ustalił wówczas, że obiekt znajduje się w jednej z amerykańskich kolekcji prywatnych i podjął rozmowy z posiadaczem obrazu odnośnie do jego zwrotu. Kiedy negocjacje nie przyniosły rezultatów, w kwietniu 2016 r. Ministerstwo zwróciło się o pomoc w odzyskaniu zabytku do biura FBI w Warszawie. Skuteczne działania Federalnego Biura Śledczego doprowadziły do odzyskania miniatury.

W spotkaniu z dziennikarzami udział wzięły także panie Małgorzata Slawiczek-Altman i Ewa Houszka. Jako współautora sukcesu polskich muzealników dyrektor Muzeum wskazał pana dra Roberta Hesia. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniami:

Wersja audio

Nagranie wideo

Muzeum Narodowe we Wrocławiu – „Portret damy” – prezentacja odzyskanego obrazu (21 III AD 2017) — fot. Adrian Nikiel

zdjęcie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.