Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » Prezentacja projektu pomnika Adama Mickiewicza
11 grudnia 2019 roku członkowie Komitetu zaprezentowali w Muzeum Pana Tadeusza wizualizację pomnika Adama Mickiewicza, który w 1924 roku został zaprojektowany dla Wilna przez Zbigniewa Pronaszkę, malarza i rzeźbiarza, współtwórcę ruchu formistów – lecz nigdy nie doczekał się ostatecznej realizacji. Pomnik ten był jedną z pierwszych w skali świata realizacyj w przestrzeni publicznej dzieła o charakterze awangardowym.
31 października 1924 r. odsłonięto w Wilnie makietę (w skali 1:1). Docelowo drewniany model miał być zastąpiony rzeźbą wykonaną z betonu. Do wybuchu II wojny światowej nie udało się wykonać ostatecznej wersji pomnika, a w maju 1939 r., podczas nawałnicy przechodzącej nad Wilnem, w model uderzył piorun, niszcząc go doszczętnie.
Ze względu na to, że dzieło Pronaszki jest uznawane za jedno z najwybitniejszych osiągnięć w dziedzinie rzeźby okresu międzywojennego, postanowiono zrealizować wileński projekt we Wrocławiu. Liczący ponad dwanaście metrów wysokości betonowy monument ma stanąć na terenie Parku Szczytnickiego we Wrocławiu (u zbiegu ulic Adama Mickiewicza i Mikołaja Kopernika) jako dzieło korespondujące z Halą Stulecia i Pawilonem Czterech Kopuł. Projekty dzieli niecałe 10 lat, jeżeli wziąć pod uwagę pomysły na ich realizacje, a łączy idea wykorzystania betonu do tworzenia dzieł o charakterze artystycznym.
Pomysł wykonania pomnika we Wrocławiu służy podtrzymywaniu pamięci o kresowym pochodzeniu części mieszkańców miasta i regionu. Na Rynku stoi sprowadzony ze Lwowa pomnik Aleksandra Fredry. W pobliżu Panoramy Racławickiej, także sprowadzonej ze Lwowa, stoi z kolei pomnik Juliusza Słowackiego wzorowany na monumencie znajdującym się w Krzemieńcu na Wołyniu. Pomnik Mickiewicza będzie więc kolejnym obiektem wskazującym na kresowe korzenie części wrocławian.
Rzeźbiarzem, który zgodził się kierować wykonaniem pomnika na podstawie zachowanej dokumentacji, jest pan prof. Zbigniew Makarewicz z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych (uczeń Xawerego Dunikowskiego). W wypadku tego artysty ważne jest także to, że projekt będzie realizował człowiek związany od lat z Wrocławiem, ale urodzony w Wilnie. Wykonawcą właściwej rzeźby będzie pan prof. Adam Myjak z warszawskiej ASP.
Związki Adama Mickiewicza z Wrocławiem, mimo że poeta nigdy tu nie był, są znaczące. Tutaj jest przechowywany rękopis Pana Tadeusza. Sam Mickiewicz natomiast tłumaczył utwory wrocławianina Angelusa Silesiusa (Johannesa Schefflera), patronującego dzisiaj Wrocławskiej Nagrodzie Poetyckiej „Silesius”.
Beton jako materiał, z którego ma być wykonany pomnik, zastosowano do wykonania we Wrocławiu rzeźby Krzesło projektu Tadeusza Kantora, który to projekt również jest realizacją pomysłu z lat wcześniejszych (1970), wykonaną dopiero w roku 2011.
W skład Komitetu wchodzą panowie: dr Aleksander Srebrakowski, dr Adolf Juzwenko, dr Jerzy Ilkosz, prof. Jan Miodek, dr Marek Kotowski, Rafał Nowakowski, Zbigniew Magdziaż, prof. Grzegorz Strauchold, prof. Grzegorz Hryciuk, prof. Zbigniew Makarewicz, Jerzy Sporek, Paweł Skrzywanek, Krzysztof Gajewski, Michał Kwilecki.
Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem: