Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » Problemy z płacą minimalną — Mateusz Benedyk

Problemy z płacą minimalną

Akademia Patriotów / Organizacja Monarchistów Polskich

8 grudnia 2016 roku gościem zorganizowanego z inicjatywy Organizacji Monarchistów Polskich wrocławskiego spotkania Akademii Patriotów był pan Mateusz Benedyk, ekonomista i historyk, od 2014 r. prezes Instytutu Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa, autor artykułów naukowych i publicystycznych dotyczących polityki pieniężnej, bankowości oraz polityki fiskalnej.

Do niedawna jednym z nielicznych zagadnień, co do których wśród ekonomistów panowała zgoda, były efekty kontroli cenowych. Według standardowej teorii przedstawianej na wykładach z mikroekonomii cena minimalna wyższa od ceny czyszczącej rynek doprowadzi do powstania niesprzedanych nadwyżek. Taką nadwyżką może być bezrobocie będące skutkiem wysokiej płacy minimalnej. To ortodoksyjne spojrzenie zostało jednak w ostatnich dekadach zachwiane przez nową generację badań ekonometrycznych. Na podstawie tych badań pojawiają się głosy, że podwyższanie płacy minimalnej to rozsądna i sprawdzona forma polityki społecznej, która prowadzi do wzrostu dochodów tej części społeczeństwa, która jest zagrożona ubóstwem. Prelegent przedstawił losy debat dotyczących płacy minimalnej w literaturze ekonomicznej, rozważając, czy podnoszenie płacy minimalnej w Polsce to skuteczny sposób na trwałe podniesienie dobrobytu pracowników.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.