Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » Program 53. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans — dr hab. Andrzej Kosendiak

Program 53. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans

Narodowe Forum Muzyki

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans odbędzie się pod znakiem korony symbolizującej Wyzwolenie. To nie jest przypadkowa zbieżność słów i symboli – w roku 1918 pod władzą Rady Regencyjnej Polska na krótko odrodziła się jako monarchia. Niestety, próba restauracji ustroju prawowitego poniosła fiasko ze wszystkimi tragicznymi konsekwencjami tej sytuacji. Sto lat później Wyzwolenie stało się okazją do artystycznych poszukiwań i rozmyślań, co ten termin właściwie oznacza. W tym duchu należy zapewne interpretować program wrześniowych wydarzeń i towarzyszący mu – pozornie prosty – plakat, które 7 marca 2018 roku zaprezentował dyrektor generalny festiwalu, pan dr hab. Andrzej Kosendiak.

Wśród nakładających się, czasami wzajemnie sprzecznych tropów interpretacyjnych są utwory, dla których punktem odniesienia jest epoka i postać Napoleona Bonapartego, fałszywego wyzwoliciela, który skrwawionymi dłońmi wcisnął sobie na głowę koronę „cesarską” – zapowiedź ponurego pocztu kolejnych rewolucyjnych tyranów. Z drugiej strony znajdziemy w programie utwory powstałe w kręgu duchowej stolicy Polski, Jasnej Góry, dzieła najwybitniejszego polskiego kompozytora czasów baroku i początków klasycyzmu Marcina Józefa Żebrowskiego. Nie są to oczywiście wszystkie uwzględnione w programie wydarzenia historyczne, z których każde w jakimś stopniu jest związane z dążeniem do bardzo różnie rozumianej wolności: państw, grup społecznych, jednostek. Program jest zaproszeniem do zastanowienia się: Czy naprawdę chcemy być wolni? Od czego pragniemy się wyzwolić? Ile wysiłku jesteśmy w stanie włożyć w wywalczenie niezależności? Bardzo często hasło wolność okazuje się jedynie maską kłamstwa, rewolucji, uzurpacji i tyranii.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

dr hab. Andrzej Kosendiak — fot. Adrian Nikiel

dr hab. Andrzej Kosendiak — fot. Adrian Nikiel

zdjęcia: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.