Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » Przekazanie obrazu Piotra Muliera mł. do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Przekazanie obrazu Piotra Muliera mł. do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Spokojne morze przy skalistym brzegu (Felsige Küste bei ruhiger See), koniec XVII w., olej na płótnie.

Obraz należał do zbiorów Albrechta Sebischa (1685-1748), patrycjusza, członka i prezesa wrocławskiej rady miejskiej. W 1767 roku 341 dzieł zostało przekazanych miastu przez spadkobiercę kolekcjonera – Ernesta Wilhelma Hubriga – i udostępnionych w budynku gimnazjum świętej Marii Magdaleny. Następnie od 1853 r. obrazy prezentowane były w Galerii Obrazów w Domu Stanów, a w 1880 r. znalazły się w Śląskim Muzeum Sztuk Pięknych. W 1942 r. kolekcję ewakuowano do składnic wojennych na prowincji. Dzieło Tempesty trafiło do Henrykowa.

Zaginione po II wojnie światowej płótno odnaleziono w domu aukcyjnym w Mediolanie. 3 lipca 2015 r. podczas spotkania w Muzeum Narodowym z udziałem pana ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny i pana dyrektora dra hab. Piotra Oszczanowskiego odbyło się przekazanie odzyskanego obrazu Tempesty do muzealnego zbioru. Jest to czwarty obraz ze zbiorów Muzeum Sztuk Pięknych odzyskany od 2008 r.

Piotr Mulier młodszy, zwany Cavaliere Tempesta (ur. w 1637 r. w Haarlemie – zm. w 1701 r. w Mediolanie) – wykształcony i czynny w rodzinnym mieście, wywędrował około 1656 r. do Włoch – tworzył w Rzymie, Genui, Mediolanie i Wenecji. Odzyskany krajobraz jest typowym przykładem jego twórczości: efektowny, malowany swobodnie, z wykorzystaniem gry świateł podbudowującej dramaturgię wyobrażonej natury i anegdotę idyllicznej sceny rodzajowej w sztafażu. Jako jeden z nielicznych nosi sygnaturę malarza.

Pejzaż jest drugim dziełem tego artysty we wrocławskiej kolekcji.

(Na podstawie informacji prasowej pani Ewy Houszki,
kurator Galerii Sztuki XVI-XIX w. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.)

Wersja audio

Nagranie wideo

Spokojne morze przy skalistym brzegu (Felsige Küste bei ruhiger See) — fot. Adrian Nikiel

zdjęcie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.