Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » Jak ratować zabytki? Z doświadczeń Fundacji Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody — Marta Żydek

Jak ratować zabytki?

Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Historii

3 grudnia 2013 roku z miłośnikami historii Wrocławia spotkała się pani dyrektor Marta Żydek z Fundacji Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody. Prelegentka przedstawiła cele i sposoby działania reprezentowanej przez nią organizacji pożytku publicznego, nie ukrywając trudnych warunków, w jakich przebiega codzienna walka o ratowanie choćby wybranych, najcenniejszych zabytków, zwykle położonych na prowincji lub z dala od szlaków turystycznych. Pałace, zabudowania i cmentarze nikną na naszych oczach. Zarówno regulacje prawne, brak zaangażowania ze strony władz samorządowych, jak też niska świadomość historyczna oraz – często – brak środków finansowych albo nawet zła wola w przypadku właścicieli prywatnych nie sprzyjają ochronie polskiego dziedzictwa.

Fundacja ma prawo do zbierania 1% na cele statutowe oraz działalność w imię ratowania obiektów zabytkowych, zwłaszcza tych zapomnianych i zaniedbanych. Osoby zainteresowane pomocą mogą przekazywać pieniądze, wpisując podczas wypełniania deklaracji podatkowej numer KRS 0000195764. Mile widziani są nowi współpracownicy i wolontariusze z terenu całej Polski.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania:

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.