Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » Madonna z Dzieciątkiem z kościoła pw. św. Marii Magdaleny — konferencja prasowa

Madonna z Dzieciątkiem z kościoła pw. św. Marii Magdaleny

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Dwie oryginalne części późnogotyckiej rzeźby Madonny z Dzieciątkiem (tors i głowa), przypisywanej śląskiemu rzeźbiarzowi Jakubowi Beinhartowi, zostały scalone i będzie można je oglądać we wrocławskim Muzeum Narodowym. Kopia rzeźby – obejmująca również te partie dzieła, które nie zachowały się po jego poważnym uszkodzeniu w maju 1945 roku – została wykonana przez pana Tomasza Rodzińskiego ze sztucznego kamienia i za kilka tygodni trafi do kościoła pw. św. Marii Magdaleny. Na elewacji zachodniej tej świątyni figura znajdowała się do końca II wojny światowej.

8 lutego 2016 r. podczas konferencji prasowej w gabinecie prezydenta Wrocławia w Ratuszu przedstawione zostały informacje o losach rzeźby oraz negocjacjach, dzięki którym możliwe stało się połączenie ocalałych fragmentów, a także o podjętych działaniach konserwatorskich. Po raz pierwszy zaprezentowano publicznie gipsową makietę kopii stworzonej przez p. Rodzińskiego.

W spotkaniu udział wzięli:

dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu,

Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia,

Katarzyna Hawrylak-Brzezowska, miejski konserwator zabytków,

Piotr Mikołajczak, proboszcz parafii polskokatolickiej pw. św. Marii Magdaleny,

Tomasz Rodziński, artysta rzeźbiarz,

Piotr Wanat, konserwator.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

Kopia rzeźby Madonny z Dzieciątkiem — fot. Adrian Nikiel

Przemawia Adam Grehl — fot. Adrian Nikiel

Kopia rzeźby Madonny z Dzieciątkiem — fot. Adrian Nikiel

zdjęcia: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.