Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » „Sercem w dwóch krajach. Norwesko-polskie pejzaże kulturalne” — Janina Januszewska-Skreiberg

„Sercem w dwóch krajach. Norwesko-polskie pejzaże kulturalne”

Katedra Skandynawistyki UAM

Początek października 2013 roku upłynął w Polsce pod znakiem spotkań autorskich pani Janiny Januszewskiej-Skreiberg. Jej najnowsza xiążka to ciesząca się znakomitymi recenzjami panorama stosunków polsko-norweskich po drugiej wojnie światowej. Autorka często określana jest mianem „ambasadora kultury”: jest jedyną kronikarką i komentatorką, która od kilkudziesięciu lat z niebywałą pasją i wytrwałością buduje mosty między naszymi bliskimi geograficznie, a niekiedy (na szczęście dalece nie zawsze) wciąż egzotycznymi dla siebie nawzajem krajami. Jest świadkiem, często jedynym, spotkań i rozmów, przedstawień teatralnych, po których nic nie pozostaje, jeśli nie zostają w porę przez kogoś opisane, i innych wydarzeń. Wspomina i komentuje. Można bez przesady powiedzieć, że nic, co polskie w Norwegii nie jest jej obce, a o naszej kulturze pisze do norweskiej prasy często i systematycznie. Nie ma w dziedzinie relacji między naszymi krajami konkurencji dla jej pisarstwa (prof. Lech Sokół).

9 października pani Januszewska-Skreiberg spotkała się z miłośnikami swojej twórczości w Katedrze Skandynawistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Spotkanie prowadził pan dr hab. Grzegorz Skommer, prof. UAM, głos zabierali także: p. Łukasz Bernady, p. Krystyna Januszewska i p. Mariola Hendrykowska.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Spotkanie z Janiną Januszewską-Skreiberg — fot. Adrian Nikiel

Początek spotkania autorskiego

Janina Januszewska-Skreiberg i Łukasz Bernady — fot. Adrian Nikiel

Janina Januszewska-Skreiberg i Łukasz Bernady

Janina Januszewska-Skreiberg — fot. Adrian Nikiel

Janina Januszewska-Skreiberg

Przemawia Krystyna Januszewska — fot. Adrian Nikiel

Przemawia Krystyna Januszewska

prof. Grzegorz Skommer — fot. Adrian Nikiel

Prof. Grzegorz Skommer

Janina Januszewska-Skreiberg, prof. Grzegorz Skommer, Mariola Hendrykowska, Łukasz Bernady — fot. Adrian Nikiel

Janina Januszewska-Skreiberg, prof. Grzegorz Skommer, Mariola Hendrykowska, Łukasz Bernady

zdjęcia: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.