Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » Zasada Christensena, czyli siedmiokrotne słuchanie... — dr Rafał Augustyn

Zasada Christensena, czyli siedmiokrotne słuchanie. O problemach percepcyjnych związanych ze współczesną muzyką „klasyczną” (i nie tylko)

Wrocławska Fundacja Studentów Historii Sztuki

13 marca 2014 roku pan dr Rafał Augustyn, pracownik naukowy Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, kompozytor i publicysta, wziął udział w kolejnym spotkaniu Wrocławskiej Fundacji Studentów Historii Sztuki na temat sztuki współczesnej. Jego wykład poświęcony został trudnościom, z jakimi zmaga się słuchacz, kiedy styka się z muzyką poważną XX i XXI wieku.

Mówiąc w skrócie: zwykle dla słuchacza jest tam czegoś za wiele (komplikacje formalne), czegoś za mało (uchwytnych formuł lub pewnych rodzajów brzmienia i faktury), a do tego pojawia się niesprzyjająca rama sytuacyjna i opór wzmacniany przez — nieobecny, a w każdym razie słabszy w innych sztukach — wyraźny podział na twórczość „poważną” i „popularną” (choć w muzyce najnowszej nieco zacierany). Nie ma — w każdym razie w powszechnym odbiorze — uznanego sposobu przezwyciężenia tych trudności.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania:

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.