Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » „Silesia rediviva”. Barok na Śląsku – kolekcja sztuki i rzemiosła artystycznego z Muzeum Narodowego we Wrocławiu — dr hab. Piotr Oszczanowski
Obchodzące jubileusz siedemdziesięciolecia istnienia wrocławskie Muzeum Narodowe cieszy się zasłużonym międzynarodowym rozgłosem – osiągnięcia swojej pierwszej kadencji na stanowisku dyrektora Muzeum przedstawił podczas krótkiego spotkania z dziennikarzami 26 listopada 2018 roku pan dr hab. Piotr Oszczanowski. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje wystawa śląskich dzieł sztuki w Muzeum Stołecznym w Pekinie. Od grudnia Chińczycy będą mieli okazję po raz pierwszy podziwiać kunszt obrazów Michała Leopolda Willmanna (1630–1706) i rzeźb Macieja Steinla (ok. 1644–1727), artystów już za życia uznanych za wybitnych i powszechnie podziwianych.
Silesia rediviva (Śląsk odrodzony) to wystawa prezentująca zabytki powstałe w drugiej połowie XVII wieku, okresie, w którym Śląsk po wojnie trzydziestoletniej bardzo intensywnie odbudowywał potencjał artystyczny. Dzięki sprzyjającym okolicznościom – ambitnemu mecenatowi elit szlacheckich i mieszczańskich, a także ostatnich xiążąt z rodu Piastów oraz duchowieństwa – stał się regionem, który utalentowani artyści wybierali na miejsce życia i pracy.
– Pokażemy wybitne dzieła śląskiego Rembrandta, czyli Michaela Leopolda Willmanna: m.in. podobizny opatów cysterskich i autoportret malarza, znakomite przedstawienia tajemniczego i groźnego świata przyrody („Powołanie św. Mateusza” i „Ucieczka do Egiptu”), obrazy o tematyce mitologicznej („Porwanie Persefony” i „Orfeusz grający zwierzętom”), bohaterów ikonografii religijnej czasów kontrreformacji („Śmierć św. Urszuli” i „Święta Katarzyna”) – poinformował pan Piotr Oszczanowski.
Obok tych wyjątkowych obrazów zaprezentowane zostaną rzeźby Macieja Steinla, artysty dworu cesarskiego w Wiedniu, m.in. Archanioł Michał, Dawid i Prorok – w towarzystwie puttów z Anielskiej Orkiestry grających na różnych instrumentach, zdobiących niegdyś stalle kościoła klasztornego w Lubiążu. Zwiedzający zobaczą ponadto fenomenalny zespół rzeźby ornamentalnej z tych samych stall oraz wyroby rzemiosła artystycznego: srebrne, cynowe i miedziane tarcze trumienne, naczynia cechowe, zawieszki wilkomów etc., w sumie blisko 80 różnorodnych dzieł.
Podczas briefingu zaprezentowany został nowy film promujący Muzeum na YouTube. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniami:
zdjęcia: Adrian Nikiel
zdjęcia: Muzeum Narodowe we Wrocławiu