Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » „Skarb średzki. Trzydziestolecie odkrycia” — konferencja prasowa

„Skarb średzki. Trzydziestolecie odkrycia”

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Konferencja prasowa tradycyjnie poprzedziła otwarcie kolejnej wystawy we wrocławskim Muzeum Narodowym. Tym razem tematem spotkania stał się skarb średzki po trzydziestu latach od jego odkrycia. Mimo upływu trzech dekad bezcenne znalezisko wciąż kryje tajemnice, począwszy od rozważań, czy jego najcenniejszy element – korona ślubna – był przeznaczony dla królowej Blanki de Valois (a także: gdzie został wykonany?), a kończąc na domniemaniach, że elementy skarbu mogą wciąż spoczywać pod asfaltem jednej z ulic w Środzie Śląskiej. Naukowcy i muzealnicy nie tracą nadziei, iż możliwe jest jeszcze odkrycie brakujących elementów.

Zwiedzający wystawę zobaczą m.in. koronę wykonaną w początkach XIV wieku – po dokonanej nowej rekonstrukcji i pracach konserwatorskich, a także trzynastowieczną zaponę z kameą oraz złote zawieszki z końca XII w. Ekspozycja jubileuszowa została uzupełniona o nowe wątki, ukazujące okoliczności wydarzeń z drugiej połowy lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Na wystawie znalazły się również materiały archiwalne z czasów odkrycia: fotografie, rysunki i dokumenty.

1 października 2018 roku w konferencji prasowej udział wzięli: pan dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, pan Jacek Witecki, kurator wystawy oraz pan Mariusz Wierchowski, konserwator metalu, pan dr Przemysław Kulesza i pani Magdalena Karnicka, kustosz Działu Numizmatyczno-Sfragistycznego. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

Konferencja prasowa w Muzeum Narodowym (1 X AD 2018) — fot. Adrian Nikiel

Skarb średzki w Muzeum Narodowym (1 X AD 2018) — fot. Adrian Nikiel

Skarb średzki w Muzeum Narodowym (1 X AD 2018) — fot. Adrian Nikiel

zdjęcia: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.