Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » Wrocławski sposób na pojednanie. Wokół orędzia biskupów polskich i niemieckich — dr hab. Wojciech Kucharski

Wrocławski sposób na pojednanie. Wokół orędzia biskupów polskich i niemieckich

Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Historii

Opowieść o mało znanych aspektach procesu pojednania polsko-niemieckiego, w popularnym wykładzie dziejów powojennej Polski kojarzonego przede wszystkim z orędziem biskupów polskich do biskupów niemieckich z listopada 1965 roku, to – z punktu widzenia tradycjonalisty katolickiego – również relacja o kształtowaniu się w strukturach Kościoła katolickiego wspólnoty znanej jako „Kościół Novus Ordo”, „Nowy Kościół montiniański” czy „Kościół soborowy”. To opowieść o subtelnych przesunięciach – jak np. porzucenie łaciny w wewnątrzkościelnej komunikacji czy przenoszenie realnej władzy w Kościołach lokalnych z poziomu diecezjalnego na szczebel Konferencji Episkopatu; jak dostosowywanie się po 1958 r. do „realiów” powojennego nieładu – stanowiących tylko zapowiedź katastrof, które w kolejnych dekadach niemal zatopiły Łódź Piotrową.

Prelegent, pan dr hab. Wojciech Kucharski, którego wysłuchaliśmy 18 kwietnia 2023 roku, oczywiście nie jest sedewakantystą – o czym musimy uprzedzić wszystkich odbiorców wiernych Tradycji. Z pewnością warto jednak zapoznać się z jego wystąpieniem, aby jeszcze lepiej, dostrzegając mikrohistoryczne niuanse, poznać tę epokę, kiedy płomień rewolucji sięgnął nawet Stolicy Apostolskiej. Prelekcja została poświęcona zmianie w stosunkach polsko-niemieckich, lecz równie ważne i ciekawe są wzmianki o kondycji Kościoła, które łatwo wychwyci wyczulone ucho każdego tradycjonalisty.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.