Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » 100 lat nadrabiania opóźnienia w rozwoju gospodarczym: Etatyzm II i III Rzeczpospolitej — prof. Witold Kwaśnicki

100 lat nadrabiania opóźnienia w rozwoju gospodarczym: Etatyzm II i III Rzeczpospolitej

Stowarzyszenie KoLiber / Klub Austriackiej Szkoły Ekonomii we Wrocławiu / Koło Naukowe Myśli Wolnościowej „Praxis”

Polsce, której ramy istnienia wyznaczyło dwudziestolecie międzywojenne, do dziś towarzyszy wiele mitów, na których Polacy budowali opór społeczny w latach sowieckiego panowania – rzadziej natomiast dostrzegana jest ciągłość między Drugą Rzeczpospolitą a Polską Ludową i epoką zapoczątkowaną w roku 1989, zwłaszcza w sferze polityki gospodarczej. Co je łączy? Etatyzm, czyli przekonanie o potrzebie dominacji państwowych urzędników nad krajową gospodarką. Pod tym względem kolejne formy polskiej państwowości nie były w skali Europy wyjątkiem. Wolną gospodarkę unicestwił wybuch I wojny światowej, kilkanaście lat później dopełnieniem antywolnościowego trendu stało się zaś zachłyśnięcie rzekomymi sukcesami sowieckimi.

O tym odwróceniu się od wolności, zjawisku tak charakterystycznym dla XX wieku, mówił pan prof. Witold Kwaśnicki podczas wykładu wygłoszonego 4 grudnia 2018 roku podczas spotkania na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem przygotowanym przez Radio Logos:

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.