Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » System polityczny Cesarstwa Chińskiego. Analiza pod kątem progresywnym — dr Stanisław A. Niewiński

System polityczny Cesarstwa Chińskiego. Analiza pod kątem progresywnym

Koło Naukowe Doktryn Politycznych i Prawnych im. Niccolò Machiavellego

Cesarstwo Chińskie zwykle nie jest punktem odniesienia w rozważaniach ustrojowych polskich monarchistów. Z tym większym uznaniem należy przyjąć inicjatywę Koła Naukowego Doktryn Politycznych i Prawnych im. Niccolò Machiavellego, które na jedno ze swoich spotkań zaprosiło pana dr. Stanisława Aleksandra Niewińskiego z Uniwersytetu Opolskiego. Prelegent w niezbędnym skrócie nakreślił ewolucję ustroju Państwa Środka – od starożytności do roku 1912, podkreślając, jak dalece błędny jest stereotyp kraju rzekomo przez stulecia niepodlegającego zmianom. Ustanowienie cesarstwa, które zjednoczyło chińskie królestwa, szkoły filozoficzne i uzasadnienia prawowitości panowania kolejnych dynastyj, napięcia między tym, co rodzime, a tym, co obce, współistnienie zasady hierarchicznej i merytokracji – wykład i dyskusja po wykładzie są znakomitą zachętą, aby zapoznawać się z tą egzotyczną dla nas cywilizacją.

Spotkanie na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego odbyło się 23 maja 2024 roku. Zapraszamy do wysłuchania nagrania:

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.