Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » Kazanie na uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika AD 2015 — x. Rafał Trytek

Kazanie na uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika

x. Rafał Trytek

10 maja 2015 roku x. Rafał Trytek wygłosił kazanie w trakcie Mszy Świętej w krakowskim Oratorium Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (położonym, jakże symbolicznie, w pobliżu katedry wawelskiej i sanktuarium w kościele na Skałce). Przypomniał w nim zasługi i męczeńską śmierć na Skałce biskupa krakowskiego, św. Stanisława ze Szczepanowa. Przyszły święty wsławił się swoją pracą na rzecz odbudowy Kościoła Świętego na terenie naszej Ojczyzny po okresie buntu pogańskiego, współpracując w tym dziele zarówno z papieżem św. Grzegorzem VII, jak i z ówczesnym xięciem (od 1076 r. królem Polski) Bolesławem II Szczodrym. Jednak późniejsza krytyka sposobu sprawowania władzy przez monarchę, nasilona szczególnie po powrocie Bolesława z wyprawy kijowskiej, doprowadziła do zerwania tej współpracy i męczeństwa biskupa – zabitego podczas Mszy Świętej.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

Przed Mszą Świętą w Oratorium NMP Królowej Polski — fot. Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.