Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » Kazania na III Niedzielę Wielkiego Postu AD 2023 — x. Rafał Trytek

Kazania na III Niedzielę Wielkiego Postu

x. Rafał Trytek ICR

12 marca 2023 roku x. Rafał Trytek ICR wygłosił kazania do wiernych zgromadzonych na Mszach Świętych w Krakowie i Wrocławiu. Komentując obelgi pod adresem naszego Pana Jezusa Chrystusa – oskarżanego, że w imię czarta wyrzuca złe duchy – przypomniał, że w dziejach Kościoła równie nikczemne pomówienia i szykany wielokrotnie dotykały naśladujących Syna Bożego. Najlepsi katolicy przedstawiani byli jak pomiot szatana.

Wśród nich znalazł się bł. Jan Sarkander, umęczony przez heretyków, gdyż chronił tajemnicę spowiedzi, a w czasie uzurpacji Fryderyka, tzw. króla zimowego Czech (1619–1620), dochował wierności cesarzowi rzymskiemu i królowi Czech Ferdynandowi II. Z kolei na przełomie XVIII i XIX wieku ofiarą prześladowań padł św. Klemens Maria Hofbauer, zwalczany przez niedowiarków, protestantów i upadłych katolików, gdyż podczas wieloletniego pobytu w Warszawie nawracał i przyczyniał się do poprawy obyczajów. Jego praca została „doceniona” przez napoleońskich okupantów Warszawy, którzy zmusili duchownego do opuszczenia ziem polskich. Przyszły święty udał się do Wiednia, aby tam zmagać się z błędami józefinizmu – w stolicy Austrii objął duszpasterską opieką zarówno studentów, jak i elitę monarchii.

Duszpasterz Tradycji przypomniał również dzieło papieża św. Grzegorza Wielkiego oraz jego wysłannika, św. Augustyna z Canterbury, którzy na początku VII w. doprowadzili do powtórnej chrystianizacji podbitej przez Anglosasów Brytanii. Na dziewięćset lat, do odstępstwa króla Henryka VIII – po paru dekadach dopełnionego herezją krzewioną przez jego nieślubną córkę „Elżbietę I” – południowa część wyspy, Anglia, pozostała wierna prawdziwej Wierze, a Anglicy uchodzili za naród maryjny. Dziś uzurpatorzy stoją na czele tzw. Kościoła Anglii…

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniami:

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.