Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » Kazanie na święto św. Joachima AD 2015 — x. Rafał Trytek

Kazanie na święto św. Joachima

x. Rafał Trytek

16 sierpnia 2015 roku x. Rafał Trytek wygłosił kazanie w krakowskim Oratorium Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Komentując czytanie z Pisma Świętego, zaznaczył, że niewiele wiemy o ojcu Najświętszej Maryi Panny, świętym Joachimie, o jego życiu i cnotach, którymi odznaczał się w sposób szczególny jako mąż sprawiedliwy i dobroczynny, pochodzący z królewskiego rodu Dawida.

Królewskie pochodzenie naszego Pana Jezusa Chrystusa jest jednak kolejnym potwierdzeniem, że Stary Testament był ukierunkowany na Syna Bożego – wszystko, co zdarzyło się w Starym Testamencie, służyło przygotowaniu nadejścia Mesjasza. Prześledzenie rodowodu Chrystusa pozwala zatem na rozpoznanie zamysłów Bożych w dziejach – Bóg działa tak, aby stało się to, co najlepsze dla rodzaju ludzkiego, dlatego, jeśli taka jest Jego Święta Wola, dopuszcza nawet upadki. Z nich również ma się narodzić, prędzej czy później, dobro. Myśląc o naszym Stwórcy, musimy wystrzegać się błędu antropomorfizacji, czyli przypisywania Mu ludzkich motywacyj i ludzkiego sposobu myślenia. Błędu, według którego Bóg różni się od swoich stworzeń jedynie przewyższającą je potęgą.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.