Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » Kazanie na II Niedzielę Wielkiego Postu AD 2019 — x. Rafał Trytek

Kazanie na II Niedzielę Wielkiego Postu

x. Rafał Trytek

17 marca 2019 roku x. Rafał Trytek wygłosił kazanie, którego wysłuchali wierni zgromadzeni na Mszy Świętej w krakowskim Oratorium Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Przypomniał w nim, że Przemienienie Pańskie ujrzeli trzej najważniejsi z grona apostołów, powołani, aby umacniać swoim przykładem wątpiących i cały Kościół Święty. To na nich został zbudowany Kościół, na nich również wzorowali się wielcy święci, którzy w kolejnych stuleciach stawali się powiernikami naszego Pana Jezusa Chrystusa i obrońcami Wiary.

Pan Jezus nie jest częścią światowego panteonu bóstw, a religia katolicka nie jest jedną z wielu, spośród których można wybierać. Wyłącznie przynależność do Kościoła katolickiego daje zbawienie. Przykładem obrońcy Wiary – szczególnie czczonym 17 marca – jest błogosławiony Jan Sarkander, który za wierność Kościołowi i w obronie tajemnicy spowiedzi przyjął męczeństwo z rąk heretyków. On jest dobrym patronem w czasach trudnych dla otwartego wyznawania katolicyzmu. Najstraszniejszą herezją, która dotknęła Kościół, jest modernizm, źródło powszechnej apostazji. Nawet grupy opierające się modernizmowi nie czynią tego konsekwentnie. Tym bardziej potrzebujemy biskupów i xięży całkowicie odrzucających modernizm, powołanych, aby zachować nieskalany Kościół oraz Jego doktrynę, sakramenty i dyscyplinę. Musimy oddzielić się od wszystkich, którzy kierując się roztropnością światową, palą Bogu świeczkę i diabłu ogarek. Ta roztropność jest zgubna, bo niszczy porządek nadprzyrodzony. Unikajmy wszystkiego, co ma choćby pozór zła, zwłaszcza nabożeństw sprawowanych w jedności z modernistami – to wymóg, aby być katolikiem jak bł. Jan Sarkander: przepełnionym prawdziwą miłością, czyli nietolerancją wobec zła.

Prośmy Matkę Bożą, świętego Jana Apostoła i bł. Jana Sarkandra o ducha wiary i zdolność odrzucenia małostkowości. Módlmy się do św. Józefa, opiekuna Mistycznego Ciała Chrystusa, abyśmy dotarli do Nieba, każdy wierny z osobna i jako część wspólnoty katolickiej.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.