Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » Kazania na III Niedzielę po Objawieniu AD 2023 — x. Rafał Trytek

Kazania na III Niedzielę po Objawieniu

x. Rafał Trytek ICR

22 stycznia 2023 roku x. Rafał Trytek ICR wygłosił kazania, których wysłuchali wierni zgromadzeni na Mszach Świętych w Krakowie i Wrocławiu. Duszpasterz Tradycji, komentując słowa naszego Pana Jezusa Chrystusa o nieuniknionych niepokojach i podziałach wśród rodzin, podkreślił, że prawda dzieli ludzi – jedni bowiem nie zamierzają jej szukać, inni zaś często błądzą w drodze do niej. Dziś żyjemy w czasach powszechnego zamętu, możemy jednak naśladować świętych wywodzących się z Hiszpanij.

Półwysep Iberyjski spływał krwią męczenników. Wśród nich należy wspomnieć św. Wincentego, diakona z Saragossy, którego kult był szczególnie rozpowszechniony na Śląsku. Innym przykładem dla współczesnych katolików jest św. Hermenegild – wizygocki królewicz odmówił bowiem przyjęcia komunii z rąk ariańskiego biskupa, zaświadczając, że nie wolno korzystać z posługi heretyckich kapłanów. Później, od VIII do XV wieku, Kastylijczycy, Aragończycy i Portugalczycy walczyli, aby uwolnić swoje kraje od Maurów, negujących Trójcę Świętą i odrzucających Niepokalanie Poczętą jako Matkę Bożą. Rekonkwista trwała 770 lat, a po jej zakończeniu władcy koron hiszpańskich zainicjowali działalność misyjną – Wiara katolicka rozprzestrzeniała się m.in. od Kolorado do Patagonii i na Filipinach. W tej epoce wyróżniali się jako żołnierze Chrystusowi tacy święci, jak Ignacy z Loyoli, Jan Boży czy Franciszek Borgiasz.

Kończąc kazanie we Wrocławiu, x. Rafał Trytek ICR zachęcił również do modlitwy za nową członkinię Kościoła – Urszulę, aby zachowała szatę niewinności, którą otrzymała wraz z sakramentem Chrztu.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniami:

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.