Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » Kazanie na Niedzielę w oktawie Bożego Ciała AD 2019 — x. Rafał Trytek

Kazanie na Niedzielę w oktawie Bożego Ciała

x. Rafał Trytek

23 czerwca 2019 roku x. Rafał Trytek wygłosił kazanie w trakcie Mszy Świętej w krakowskim Oratorium Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Przypomniał w nim dzieje kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa, kultu, który jest oczekiwanym przez Syna Bożego wyrazem wdzięczności za Jego Miłość – okazywanej w sposób najdoskonalszy, bo w Najświętszym Sakramencie.

W XVII wieku św. Małgorzata Maria Alacoque otrzymała objawienie, w którym poznała życzenie naszego Pana, aby w piątek po oktawie Bożego Ciała było obchodzone święto Jego Najświętszego Serca. Nasz Pan chciał w ten sposób powtórnie rozgrzać serca wiernych zwiedzionych błędami jansenizmu i podkreślić znaczenie swojego Miłosierdzia w dziele zbawienia. Kiedy kult zaczął się rozwijać, św. Jan Eudes opracował formularz obchodów święta, wkrótce powstała też stosowna litania.

Nasz Pan oczekiwał również, że Najświętsze Serce będzie szczególnie czczone we Francji. Tak się jednak nie stało, dopiero po wybuchu rewolucji antyfrancuskiej powstańcy w Wandei umieścili jego symbol na swoich sztandarach. Podobnie postąpili Tyrolczycy, gdy musieli stawić czoła rewolucyjnej armii Napoleona Bonapartego. Cześć dla Najświętszego Serca zaczęła jednak kilkadziesiąt lat wcześniej wzrastać na terenie Polski i Litwy – obaj władcy z dynastii Wettynów wspierali biskupów w ich prośbach kierowanych do Stolicy Apostolskiej. Już po śmierci króla Augusta III papież Klemens XIII zgodził się na ustanowienie kultu we Francji (jedynie w niektórych klasztorach) i Rzeczpospolitej. Nasza ojczyzna stała się pierwszym krajem świata, gdzie Najświętsze Serce było czczone podczas Mszy Świętych, w pacierzach i brewiarzach. Dopiero w połowie kolejnego stulecia kult objął cały Kościół.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.