Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » Kazanie na XI Niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego AD 2019 — x. Rafał Trytek

Kazanie na XI Niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego

x. Rafał Trytek

25 sierpnia 2019 roku x. Rafał Trytek wygłosił kazanie w trakcie Mszy Świętej sprawowanej w krakowskim Oratorium Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Przypomniał, że każdy świadomie popełniony grzech śmiertelny jest aktem odrzucenia i wypędzenia z duszy naszego Pana Jezusa Chrystusa. Dlatego każdy wierny musi baczyć, czy Syn Boży jest władcą jego życia – całego danego mu czasu, zarówno w godzinach pracy, jak i w chwilach odpoczynku. Kiedy zaś ta kwestia odnosi się do stanu dusz prawowitych panujących, ma wymiar nie tylko prywatny.

Król Francji święty Ludwik IX stał się ideałem monarchy chrześcijańskiego, gdyż zdawał sobie sprawę z tego, że odpowiedzialny jest za zbawienie wszystkich poddanych. Pod jego panowaniem Święta Wiara Katolicka była jedyną uznawaną publicznie. Król wiedział, że partycypuje we władzy Boga i jest Jego delegatem – dlatego sprawował opiekę nad Kościołem i praktykował pokutę, ubóstwo oraz modlitwę tak dalece, że wyniesiony do chwały ołtarzy stał się patronem męskiej gałęzi trzeciego zakonu franciszkańskiego.

Współcześnie trudno sobie wyobrazić społeczne panowanie Jezusa Chrystusa w naszej Ojczyźnie, lecz również w Polsce był czas, kiedy prawdziwa religia mogła panować. W jej imię uznano Najświętszą Maryję Pannę za Królową Polski i podjęto walkę z herezją ariańską. Wcześniej patronem naszego królestwa stał się święty królewicz Kazimierz Jagiellończyk. Prośmy zatem świętych Kazimierza i Ludwika o wstawiennictwo przed Bogiem, aby dzięki Jego Łasce sprawujący rządy zrozumieli, czym jest władza chrześcijańska – i sprawowali ją pod sztandarem Chrystusa Króla.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.