Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » Kazanie na święto NMP Królowej Polski AD 2023 — x. Rafał Trytek

Kazanie na święto NMP Królowej Polski

x. Rafał Trytek ICR

Święto Matki Bożej Królowej Korony Polskiej we wszystkich polskich diecezjach ustanowił ojciec święty Pius XI – przypomniał x. Rafał Trytek ICR, 3 maja 2023 roku wygłaszając kazanie do wiernych zgromadzonych na Mszy Świętej w krakowskim Oratorium Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Wcześniej nasza Obrończyni czczona była na terenie archidiecezji lwowskiej i diecezji przemyskiej, a poświęcone Jej święto obchodzono 2 maja.

Papież zatwierdził oficja mszalne i brewiarzowe, w których upamiętniono wydarzenia z historii naszego kraju: najazd szwedzkiego uzurpatora, którego wojska bezskutecznie oblegały Jasną Górę, oraz bitwę warszawską, cud nad Wisłą, kiedy Polacy pokonali bolszewickie hordy. Również w czasie pontyfikatu Piusa XI Litanię loretańską uzupełniono wezwaniem do Matki Bożej jako Królowej Korony Polskiej. Nowe święto było potwierdzeniem tradycji lokalnej sięgającej średniowiecza – w Koronie i na Litwie już od kilku stuleci szczególną czcią otaczano wizerunki Monarchini znajdujące się na Jasnej Górze, w Ostrej Bramie, Katedrze Wniebowzięcia NMP we Lwowie i sanktuarium w Rokitnie.

Królowa Korony Polskiej jest obrończynią ludu, o czym powinniśmy pamiętać, gdy wrogowie Świętej Wiary Katolickiej tryumfują. Módlmy się do Niej i do św. Józefa o opiekę nad wiernymi w epoce powszechnej apostazji. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.