Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » Kazanie na święto św. Stanisława BM AD 2017 — x. Rafał Trytek

Kazanie na święto św. Stanisława BM

x. Rafał Trytek

7 maja 2017 roku x. Rafał Trytek wygłosił kazanie do wiernych zgromadzonych na Mszy Świętej w krakowskim Oratorium Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Przypomniał w nim męczeństwo św. Stanisława, biskupa krakowskiego zamordowanego w 1079 r., które dla kolejnych polskich monarchów stało się przestrogą, że władza pomazańców Bożych podlega ograniczeniom i nie wolno im podejmować działań, które są sprzeczne z Wolą Boga. Pierwszy polski biskup, który oddał życie za naszego Pana Jezusa Chrystusa, sprawując w kościele na Skałce święte czynności liturgiczne, stanął również w obronie właściwego porządku państwowego.

Los św. Stanisława Biskupa i Męczennika – podejmującego dzieło odbudowy Kościoła krakowskiego w duchu reformy gregoriańskiej po zniszczeniach wywołanych reakcją pogańską i najazdem czeskiego xięcia Brzetysława I – jest zawsze aktualnym ostrzeżeniem, że władza świecka, nawet tak jak król Bolesław Szczodry współpracująca z hierarchią kościelną, może ulec pokusie nadużyć, kierując się mściwością i zapalczywością, przed którymi trzeba chronić owczarnię Kościoła.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.