Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » „Ukraińcy” — spotkanie autorskie — Piotr Zychowicz

„Ukraińcy” — spotkanie autorskie

Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Tłum widzów zapełnił Salę Cesarską, największe z pomieszczeń Hali Stulecia, w których odbywały się spotkania autorskie w trakcie Wrocławskich Targów Dobrych Książek. Nie dla wszystkich wystarczyło miejsc siedzących, po raz kolejny mogliśmy się bowiem przekonać, jak wielkim zainteresowaniem cieszą się dzieła pana Piotra Zychowicza. Ceniony autor poskarżył się zresztą żartobliwie na rzeszę czytelników, która otaczała go podczas rozdawania autografów i wspólnych selfie na stoisku Domu Wydawniczego REBIS.

3 grudnia 2022 roku tematem spotkania z autorem Ukraińców (Poznań 2022) stały się relacje polsko-ukraińskie w ciągu wieków – ze szczególnym uwzględnieniem kilku dekad epoki nowożytnych nacjonalizmów i nacjonalitaryzmów. Pan Piotr Zychowicz podkreślał, że o każdym aspekcie stosunków między zwaśnionymi narodami stara się mówić, prezentując punkty widzenia obu stron. Nie ukrywał też krytycznego stosunku do polityki władz sanacyjnych II RP oraz tendencyj czyniących z Ukraińców zamieszkałych w odrodzonej Polsce obywateli drugiej kategorii. Polityka „wdeptywania w błoto” – w miejsce asymilacji państwowej – zakończyła się tragicznie.

Dziś sytuacja jest całkowicie odmienna od realiów dwudziestolecia międzywojennego, a w interesie Polski jest zwycięstwo Ukrainy na putinowską Rosją i jak najdalej idące osłabienie agresora. Jak zatem należałoby ułożyć dalsze stosunki międzypaństwowe i między narodami w obliczu wojny i następnie w porządkach powojennych? Czy nasz kraj jest zagrożony „ukrainizacją”? Czego powinniśmy oczekiwać od rządu w Kijowie? – zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

Piotr Zychowicz, spotkanie autorskie we Wrocławiu, 3 XII AD 2022 — fot. Adrian Nikiel

Piotr Zychowicz, spotkanie autorskie we Wrocławiu, 3 XII AD 2022 — fot. Adrian Nikiel

Piotr Zychowicz, spotkanie autorskie we Wrocławiu, 3 XII AD 2022 — fot. Adrian Nikiel

zdjęcia: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.