Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » Winni? Niewinni? Narodowa Demokracja wobec wyborów prezydenckich w 1922 roku — prof. Krzysztof Kawalec

Winni? Niewinni? Narodowa Demokracja wobec wyborów prezydenckich w 1922 roku

Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Historii

10 grudnia 2013 roku odbył się wykład, który tematycznie wykraczał poza zwyczajową formułę spotkań Wrocławskiego Towarzystwa Miłośników Historii. Tym razem, w związku z rocznicą tragicznych wydarzeń grudnia 1922 r., pan prof. Krzysztof Kawalec przedstawił okoliczności poprzedzające zamach Eligiusza Niewiadomskiego na prezydenta Gabriela Narutowicza i konsekwencje tego czynu dla obozu narodowo-demokratycznego. Znaczna część wystąpienia i późniejszej dyskusji poświęcona była kwestii odpowiedzialności przywódców Związku Ludowo-Narodowego za śmierć prezydenta. Prelegent podkreślił m.in., że związki Niewiadomskiego z endecją w 1922 r. należały już do dalekiej przeszłości i nie można wskazać żadnej bezpośredniej inspiracji ze strony endeckiej, która mogłaby skłonić go do morderstwa.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.