Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » Wrocławski Rynek i jego mieszkańcy w późnym średniowieczu — prof. Mateusz Goliński

Wrocławski Rynek i jego mieszkańcy w późnym średniowieczu

Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Historii

Zapełnione przez słuchaczy Audytorium Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego powitało pana profesora dr. hab. Mateusza Golińskiego, wybitnego znawcę dziejów Śląska. Prelekcja o średniowiecznym Rynku – który gość WTMH, jak zauważył prowadzący, pan dr Piotr Szukiel, zna lepiej niż jego ówcześni mieszkańcy – potwierdziła, że wrocławianie chcą poznawać przeszłość miasta, chętnie sięgając do zagadnień z zakresu mikrohistorii. Po prelekcji nie zabrakło pytań. Wszystko, co wrocławskie, jest nasze! – a każdy dom na Starym Mieście może być punktem wyjścia do fascynującej opowieści o pokoleniach poprzedzających obecnych mieszkańców stolicy Śląska, o ich obyczajach, dokonaniach i życiu codziennym czy o przemianach lokalnej architektury. Naukowcy wciąż zmagają się z niebytem źródłowym w odniesieniu do dokumentów, lecz od kilkudziesięciu lat wiedzę o tym, co działo się w budynkach wznoszonych wokół Rynku w pierwszym wieku jego istnienia, czerpią przede wszystkim z odkrywanych źródeł materialnych. Przełom w odniesieniu do relacyj pisanych można natomiast datować na 1345: rok założenia xiąg ławnicznych. Czego zatem o mieszkańcach centrum Wrocławia dowiadujemy się z zachowanych świadectw rozkwitu średniowiecza? – odpowiedzi na to pytanie poświęcone zostało wystąpienie pana prof. Mateusza Golińskiego.

Spotkanie z cyklu O historii Wrocławia i Śląska inaczej odbyło się 24 stycznia 2023 roku. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.