Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » Wyścig zbrojeń, czyli rzecz o wrocławskich obiektach militarnych od X do XX w. w świetle badań archeologicznych — dr inż. arch. Piotr Kmiecik

Wyścig zbrojeń, czyli rzecz o wrocławskich obiektach militarnych od X do XX w. w świetle badań archeologicznych

Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Historii

Od szerokich wałów z ziemi i drewna, które otaczały gród na Ostrowie Tumskim, do zabudowań tworzących na przedmieściach linię obrony dwudziestowiecznej Twierdzy Wrocław. Tak w jednym zdaniu można streścić wystąpienie pana dra inż. arch. Piotra Kmiecika, który 7 maja 2019 roku był po raz wtóry gościem Wrocławskiego Towarzystwa Miłośników Historii. Do dziś oczywiście najlepiej zachowały się te ostatnie dokonania sztuki obronnej, inne znamy dzięki rekonstrukcjom lub reliktom, które przetrwały rozbiórkę wymuszoną podczas napoleońskiej okupacji oraz II wojnę światową albo zostały zabezpieczone podczas badań archeologicznych. Współcześnie fragment muru miejskiego można zobaczyć np. na Forum Królewskim, o dawnej potędze militarnej Wrocławia przypomina też Baszta Niedźwiadka w pobliżu Hali Targowej.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania:

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.