Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » Zamek na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu w świetle najnowszych badań — prof. Małgorzata Chorowska

Zamek na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu w świetle najnowszych badań

Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Historii

Podczas kolejnego spotkania w Sali Wielkiej wrocławskiego Ratusza powróciliśmy na Ostrów Tumski, tym razem odkrywając wraz z panią prof. dr hab. Małgorzatą Chorowską relikty zamku piastowskiego, które znajdują się w podziemiach i ogrodzie domu Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame. Badania naukowców z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej trwają tam od dziewięciu lat. 25 maja 2019 roku dowiedzieliśmy się, że trzynastowieczny zamek mógł być najpotężniejszą siedzibą władców na terenie Polski, a użyte w nim cegły uważane są za najstarsze w skali kraju – współcześnie jednak brakuje środków choćby na to, aby jego pozostałości zabezpieczyć jako trwałą ruinę.

Początki zamku odnoszone są do powrotu z wygnania xięcia Bolesława Wysokiego, z tego okresu pochodzą filary wieży mieszkalnej datowanej na lata 1166-1186, jednak jego rozkwit wiąże się z panowaniem kolejnych xiążąt – od Henryka Brodatego do Henryka Probusa. Po nagłej śmierci tego ostatniego stracił na znaczeniu, a na przełomie XV i XVI wieku, już jako własność kościelna, został zburzony.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.