Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » „Złotnicze skarby Wrocławia” — otwarcie wystawy
31 marca 2016 roku we wrocławskim Starym Ratuszu odbyła się prezentacja najcenniejszych dzieł sztuki złotniczej pochodzących ze skarbców zakonnych (dominikanów, jezuitów, boromeuszek, urszulanek), skarbca katedry pw. św. Jana Chrzciciela oraz zbiorów muzealnych. Na wystawie znalazło się 170 obiektów. Wyroby sakralne, wykonane w warsztatach wrocławskich od XV do XX wieku, reprezentują kolejne style artystyczne: późny gotyk, renesans, manieryzm, barok, rokoko, klasycyzm, historyzm, eklektyzm i art déco. Zabytki świeckie to przede wszystkim Skarb z Bremy oraz zdeponowana w Muzeum Miejskim Wrocławia kolekcja prof. Norberta Heisiga.
Wrocławscy złotnicy byli wybitnymi twórcami, w których wyroby zaopatrywali się możni wielu krajów europejskich. W ramach expozycji warto wyróżnić: relikwiarz hermowy św. Doroty z 1410 r., lavabo biskupie z lat 1593-1595, relikwiarz na rękę św. Jadwigi z 1607 r., relikwiarz św. Łucji z 1616 r., monstrancję biskupa Sebastiana von Rostock z 1672 r., relikwiarz hermowy św. Heleny z ok. 1705 r., relikwiarz hermowy św. Wincentego z 1723 r., figurę Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej z 1736 r., berło Wydziału Filozoficznego jezuickiej Akademii Leopoldyńskiej we Wrocławiu z ok. 1710 r., monstrancję wykonaną przez Tobiasza Schiera w latach 1710-1712 (dar urszulanek), orła strzeleckiego wrocławskiego bractwa kurkowego z Zwingeru z ok. 1685 r., puchar cesarski z 1586 r. Do ich stworzenia używano różnych technik: kucia, repusowania, złocenia, kameryzowania, polerowania.
Arcydzieła sztuki sakralnej, które zostały przekazane do Muzeum przez konwent wrocławskich urszulanek z Bielefeld, wróciły do Wrocławia po siedemdziesięciu latach. W najbliższych dniach wystawa zostanie natomiast wzbogacona kolejnymi exponatami.
W spotkaniu z przedstawicielami mediów udział wzięli: pan Jan Trzynadlowski, kurator wystawy, ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry pw. św. Jana Chrzciciela, oraz pan dr Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia, który w rozmowie z dziennikarzami zaznaczył, że to właśnie tutejsze wyroby złotnicze są najbardziej charakterystyczne dla naszego miasta – mogą być jego symbolem.
Wystawę można oglądać do końca kwietnia. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:
zdjęcia: Adrian Nikiel