Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: 130 zdjęć wieży Eiffla

130 zdjęć wieży Eiffla

Muzeum Miejskie Wrocławia

130 zdjęć wieży Eiffla

Wernisaż: 6 listopada 2019 roku, godz. 17.00

Stary Ratusz, Rynek–Ratusz, Wrocław

Wystawa czynna do 28 listopada 2019 roku

Z okazji stu trzydziestu lat wieży Eiffla aktorka Elżbieta Duda i fotograf Jan Paweł Lubliner postanowili wystawić 130 zdjęć Żelaznej Damy w sześciu polskich miastach.

Jan Paweł Lubliner urodził się w Paryżu. Jego ojciec był Polakiem, a matka Francuzką pochodzenia ormiańskiego. Fotografik, architekt i designer – mówi o sobie, że jest miłośnikiem sztuki. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Architektury w Paryżu La Villette. W 1980 r. wspólnie z Janem Franciszkiem Bizotem stworzył radio Radio Nova. W 1990 r. założył czasopismo poświęcone modzie i trendom sztuki – „Citizen K”. Od ponad sześćdziesięciu lat prowadzi działalność artystyczną: wystawy, realizacje i inne przedsięwzięcia zawodowe na całym świecie. W 1999 r. podjął niezwykłe wyzwanie – wykonywał przez rok, dzień po dniu, jedno zdjęcie wieży Eiffla. Fotografując zaskakujące sceny z życia paryskiego, o świcie, w południe czy o północy, w rytmie i barwach czterech pór roku, dodawał do każdego zdjęcia napis w formie podświetlonego szyldu, odliczając na nim dni do roku 2000. Artysta stał się świadkiem upływającego czasu. W roku 2005 podczas Roku Francji w Chinach został wybrany, aby reprezentować tam swój kraj. Wspólnie z Elżbietą Dudą Jan Paweł Lubliner postanowił, że w kolejną podróż uda się do kraju przodków. Będzie to podróż, na którą czekał od wielu lat.

Elżbieta Duda jest polsko-francuską aktorką. Wcielała się między innymi w role Cosimy Wagner, Ifigenii w Taurydzie czy Marii Skłodowskiej-Curie. Dziennikarka i prezenterka telewizyjna, napisała trzy książki, tłumaczyła sztuki teatralne. Jest miłośniczką i kolekcjonerką sztuki, wspiera artystów, organizuje wydarzenia, takie jak Tydzień Polski w Paryżu z okazji stulecia odzyskania niepodległości. W 2019 roku postanowiła zorganizować wystawę fotografii Żelaznej Damy i zaprosić do Polski ich autora.

Po wernisażu, o godz. 18.30, zapraszamy na spotkanie z twórcami wystawy.

Jean Paul Lubliner — Wieża

Jean Paul Lubliner — Wieża

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.